
Vladimir Putin, în timpul unei conferințe / Profimediaimages
Vladimir Putin şi-a ieşit din minţi după mai bine de 100 de zile de la startul războiului din Ucraina. Preşedintele Rusiei a avut o reacţie teribilă în momentul în care a aflat că militarii ucraineni sunt pe punctul de a primi un nou ajutor de la ţările din Uniunea Europeană. A spus că va apele la mijloacele de distrugere de care dispune.
Liderul de la Kremlin a trecut la noi ameninţări şi a vorbit despre atacuri dezastruoase dacă rachetele cu rază lungă ale ţărilor din vestul Europei sunt livrate Ucrainei. Nu s-a ferit să folosească cuvântul „anihilare”, anunţă jurnaliştii germani de la Bild.
Vladimir Putin şi-a ieşit din minţi: „Vom folosi mijloacele noastre de distrugere!”
„Dacă ei le trimit, atunci vom trage concluziile corespunzătoare şi vom folosi mijloacele noastre de distrugere, din care avem suficiente, pentru a lovi acolo unde nu am atacat până acum„, a declarat Putin, la televiziunea de stat Russia 1, potrivit bild.com.
Militarii ruşi continuă să vizeze capitala, acolo unde au avut loc explozii în dimineaţa zilei de duminică. Fostul mare campion la categoria grea, Vitali Klitschko, a venit cu lămuriri.
„Prieteni! În ceea ce priveşte exploziile de dimineaţă din raioanele Darnutskyi și Dniprovskyi din Kiev… în prezent nu sunt victime ca urmare a rachetelor care au lovit infrastructura. O persoană a fost internată la spital„, a transmis Vitali Klitschko.
Şi fratele său, Vladimir Klitschko, a avut o reacţie în cea de-a 102-a zi de război. „Două dintre cele mai importante porunci au fost ingnorate, de armata Rusiei, din 24 februarie şi până în prezent: nu ucide şi nu fura!„, a scris fostul mare luptător din ring.
