A venit decizia Tribunalului pentru Michel Platini şi Sepp Blatter, în scandalul de 2 milioane de franci elveţieni

Publicat: 25 martie 2025, 12:38

Comentarii
A venit decizia Tribunalului pentru Michel Platini şi Sepp Blatter, în scandalul de 2 milioane de franci elveţieni

Michel Platini şi Sepp Blatter au fost achitaţi în scandalul de 2 milioane de franci elveţieni | Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Francezul Michel Platini şi fostul preşedinte elveţian al FIFA, Sepp Blatter, au fost din nou achitaţi, marţi, în apel de justiţia elveţiană în dosarul de fraudă din 2015.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ca şi în primă instanţă, în 2022, Curtea extraordinară de apel a Tribunalului penal federal, reunită la Muttenz (nord-vest), nu a urmat recomandarea parchetului, care, la începutul lunii martie, solicitase 20 de luni de închisoare cu suspendare pentru fiecare dintre inculpaţi.

Michel Platini şi Sepp Blatter au fost achitaţi în scandalul de 2 milioane de franci elveţieni

După aproape zece ani de proceduri, un ultim recurs în casaţie este încă posibil în faţa Tribunalului Federal Elveţian, dar numai pe baza unor motive juridice limitate. Timp de patru zile, francezul de 69 de ani şi elveţianul de 89 de ani s-au întors în faţa instanţei pentru că au „obţinut ilegal, în detrimentul FIFA, o plată de 2 milioane de franci elveţieni” (1,8 milioane de euro), „în favoarea lui Michel Platini”, scrie news.ro.

Apărarea şi acuzarea au căzut de acord asupra unui punct: triplul câştigător al Balonului de Aur l-a consiliat într-adevăr pe Sepp Blatter între 1998 şi 2002, în timpul primului mandat al acestuia din urmă la conducerea FIFA, iar în 1999 cei doi au semnat un contract care prevedea o remuneraţie anuală de 300 000 de franci elveţieni, plătită integral de FIFA. Dar în ianuarie 2011, fostul mijlocaş – care între timp devenise preşedinte al UEFA (2007-2015) – „a pretins o datorie de 2 milioane de franci elveţieni”, pe care procuratura a calificat-o drept „factură falsă”.

La rândul lor, cei doi insistă asupra faptului că au convenit de la bun început asupra unui salariu anual de un milion de franci elveţieni, într-un „gentlemen’s agreement” verbal fără martori, fără ca finanţele FIFA să permită plata imediată a lui Platini.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va trece FCSB de Auda după 2-3 în tur?
Loading ... Loading ...
Citește și:
16:29

Dumitru Dragomir nu așteaptă minuni înainte de Craiova – Levski Sofia: „Mă tem că e greu”

16:15

O fostă glorie a Craiovei Maxima îi face praf pe olteni după umilinţa cu Dinamo: „Catastrofe… Nimic, nimic”

15:52

Un jucător de la Rapid a refuzat transferul în străinătate. Ar fi încasat un salariu triplu

15:41

Decizia luată de Al-Hamlawi înainte de Levski Sofia. Cu ofertă pe masă, atacantul surprinde fanii Craiovei

15:26

Radu Niţu, performanță la Campionatele Mondiale de scrimă de la Hong Kong

15:14

Gigi Becali nu se dezminte: „Sunt om rău, ce să fac?”. Mesaj pentru echipele românești din cupele europene

1 Halucinant: ce a spus Gigi Becali după ce Dennis Politic a fost decisiv în Csikszereda – FCSB 0-2 2 Andrei Cordea a depus memoriu la FRF. „Asta este între mine și club” 3 Universitatea Craiova pregătește două transferuri: „I-am ales din 1.500 de jucători” 4 Decizia luată de Antonio Folha după ce jucătorii au depus memorii și CFR Cluj e în colaps financiar 5 S-a aflat ce bani are de primit Andrei Cordea de la CFR Cluj. A depus memoriu la FRF 6 Doliu în fotbal. Un fost internaţional a murit la 38 de ani, într-un accident rutier!
Citește și