Andrija Delibasic a murit la 43 de ani

Publicat: 19 martie 2025, 14:58

Comentarii
Andrija Delibasic a murit la 43 de ani

Andrija Delibasic, pe vremea când evolua pentru Rayo Vallecano - Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Andrija Delibasic, fostul jucător de la Mallorca, Rayo Vallecano sau Real Sociedad, a murit la 43 de ani, după ce s-a confruntat ani de zile cu o boală cruntă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Fostul jucător al Muntenegrului a debutat la Mallorca în 2004, atunci când antrenor era Luis Aragones. Acesta s-a luptat cu cancerul, după ce a descoperit o tumoare la creier, suferind şi o intervenţie chirurgicală.

Andrija Delibasic a murit la 43 de ani

“Regretăm pierderea lui Andrija Delibasic, fostul jucător al clubului nostru. Trimitem condoleanţele noastre familiei şi celor dragi lui”, a fost mesajul postat pe X de Mallorca.

Delibalic şi-a început cariera la Partizan, echipă pentru care a evoluat 3 ani şi jumătate, marcând 63 de goluri în 126 de apariţii. În 2004, el ajungea la Mallorca, echipă de la care a fost împrumutat la Benfica, Braga, AEK Atena, Beira Mar şi Real Sociedad.

Reclamă
Reclamă

În 2008, atacantul era transferat la Hercules Alicante, el evoluând apoi şi pentru Rayo Vallecano, Ratchaburi şi Sutjeska.

În perioada junioratului, Delibasic a evoluat pentru Serbia şi Muntenegru, ulterior devenind internaţional muntenegrean, cu 21 de selecţii şi 6 goluri în perioada 2009-2013.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va reuși Marius Baciu să ducă FCSB în preliminariile Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:20

Elveţia a anunţat lotul pentru Campionatul Mondial 2026. Vedetele de pe lista lui Murat Yakin

13:18

Gică Hagi, anunț important înainte de debutul pe banca României. Convocările, influențate de barajul de Conference

12:45

Mihai Stoica l-a taxat dur pe Bogdan Andone după ce a refuzat FCSB: “Păi e frumos?”

12:42

Cutremur la HC Dunărea Brăila! Procurorii au descins la CJ Brăila

12:18

EXCLUSIVOana Manea anunţă cum poate CSM Bucureşti să o bată pe Gyor în finala Ligii Campionilor: “Asta va conta”

12:11

Face presiuni să plece de la FCSB. Jucătorul vrea să se transfere urgent

1 Tranzacţie de 40 de milioane de euro! Noi acţionari la CFR Cluj, Neluţu Varga a confirmat mutarea 2 40 de milioane de euro la un club din Liga 1! Anunţul momentului în fotbalul românesc: echipă de Champions League 3 Primul nume mare care vrea să plece de la FCSB! PAOK, interesată de transfer 4 Transfer de Liga Campionilor pentru Al-Hamlawi. Suma oferită pentru jucătorul Universității Craiova 5 Gigi Becali a bătut deja palma cu un jucător: “Am semnat pe un an” 6 Gabi Tamaş revine în fotbalul românesc. Cu ce echipă bate palma
Citește și