Cel mai recent titlu al tinerei Ana Maria Balaș, studentă la japoneză, a fost obținut la Campionatul Mondial de Ashihara Karate, desfășurat la Sala Polivalentă din București în perioada 3-7 noiembrie 2021. În cadrul acestei competiții, la care au participat 300 de sportivi din 20 de țări, Ana Maria a obținut titlul de campioană mondială la senioare la kumite, o ramură a karate-ului ce presupune lupta directă între doi competitori.
Ana Maria Balaș, la AS.ro LIVE
„Campionatul Mondial din această toamnă a fost cea mai grea competiție și totodată prima competiție internațională de senioare la care am participat. Am avut pe categoria mea cinci adversare redutabile din Asia și Europa, fete din Sri Lanka, Suedia, Danemarca și Cehia.
Am avut cinci meciuri în drumul spre titlul de campioană mondială, toate cu adversare puternice, însă am reușit să le câștig pe toate. A fost o bucurie specială să obțin titlul de campioană mondială, primul la senioare, chiar la București. A fost cu siguranță cea mai grea și muncită medalie din cariera mea de până acum”, a arătat Ana Maria Balaș, potrivit adevărul.ro.
- Ana Maria Balaș, la AS.ro LIVE
- Povești de senzație cu tripla campioană mondială la karate
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Liga Campionilor Asiei şi Liga Campionilor Asiei 2 sunt live în AntenaPLAY
- “De ce să minţim oamenii?” Gigi Becali a spus deschis cum a ajuns unul dintre cei mai bogaţi români!
- Femeia care deţine, în acte, întreaga avere uriaşă a lui Cristi Borcea: “E singura în care am încredere”
- “Cea mai frumoasă fată din lume”, gata de nuntă. S-a logodit cu un bărbat celebru
- Miliardarii români care au o avere de peste două ori mai mare ca a lui Ion Ţiriac! Topul afaceriştilor de la noi
- Decizia luată de Tribunalul București în cazul lui Kader Keita


































