Închide meniul

Campionatele Mondiale de Patinaj artistic pot fi urmărite în AntenaPLAY în perioada 20-26 martie. Cine sunt principalii favoriți

Sebastian Cristian Publicat: 17 martie 2023, 17:18 / Actualizat: 17 martie 2023, 18:20

Comentarii
Campionatele Mondiale de Patinaj artistic pot fi urmărite în AntenaPLAY în perioada 20-26 martie. Cine sunt principalii favoriți

Kaori Sakamoto și Mai Mihara / Profimedia

Campionatele Mondiale de Patinaj artistic pot fi urmărite în AntenaPLAY în perioada 20-26 martie. Competiția va avea loc în Japonia, în orașul Saitama.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Țara gazdă este principala favorită pentru câștigarea a 3 medalii de aur dintre cele 4 care sunt puse în joc.

Campionatele Mondiale de Patinaj artistic pot fi urmărite în AntenaPLAY în perioada 20-26 martie. Cine sunt principalii favoriți

Concret, la masculin principalul favorit este niponul de 25 de ani Shoma Uno, care a cucerit titlul de campion mondial și la Montpellier, plecând de departe cu prima șansă și în competiția de acasă. Pe tabloul feminin favorită este tot o sportivă din Japonia.

Kaori Sakamoto a fost cea mai bună patinatoare la doar 3 dintre cele 6 turnee la care a participat în acest sezon, însă încrederea sa este la cote maxime înainte de Campionatele Mondiale de la Saitama. România va fi și ea reprezentată de Julia Sauter, sportiva de origine germană care patinează pentru țara noastră.

Tot Țara Soarelui Răsare este favorită și la proba pe perechi. Riku Miura și Ryuichi Kihara țintesc prima medalie din istoria Japoniei la această probă.

Reclamă
Reclamă

Julia Sauter, nemţoaica de la patinaj, s-a îndrăgostit de ţara noastră şi vrea să reprezinte România la Jocurile Olimpice

Nemţoaica de la patinaj, Julia Sauter, îi multumeşte României. A făcut-o cunoscută în toată lumea. Julia n-are cetăţenie română, dar este de 6 ori campioană pe gheaţă pentru România!

În 2019, Julia Sauter a reuşit cel mai tare rezultat la fete din istoria României! Un loc 19 la europene. Julia n-are părinţi sau bunici din România, dar a ales să concureze pentru ţara noastră, pentru că a fost antrenată de românul Negrea.

„Faptul că pot concura pentru România e o mândrie„, a spus Julia Sauter. Julia concurează de 9 ani pentru România. Pentru olimpiada de peste 4 ani, Julia are nevoie de cetăţenie! Va avea 28 de ani.

Reclamă

„Nu ştiu dacă mai rezist încă 4 ani pentru că îmbătrânesc. Dar nu cunosc vreun sportiv care să nu viseze la JO„, mai spune Julia. Şi în Germania, patinajul e un sport scump.

„Pentru familia mea a fost foarte bine, pentru că toţi banii pe care i-au investit timp de 20 de ani în patinajul meu au meritat„, a mai spus Julia.

Julia a venit în România şi la concursuri, dar şi in vacanţă.

„Poiana, când e plină de zapadă, e foarte frumoasă. Oraşul meu preferat este Braşov, mereu îmi doresc să stau acolo câteva zile în plus„, mai spus Julia.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine câștigă Marele Premiu al Australiei, prima cursă din noul sezon de F1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
12:28
Răsturnare de situaţie: Dani Coman, reclamat de FRF şi CCA după scandalul uriaş cu Radu Petrescu
12:23
EXCLUSIV“Până la ultima picătură de energie!” Leonard Doroftei, mesaj pentru tricolori, înainte de barajul Turcia – România
12:05
Ce performanţă! Matei Petre, aur la individual U18 pentru România, la schi-alpinism
12:04
VIDEOCharles Leclerc a numit cea mai puternică echipă din noul sezon de F1, după primele antrenamente din Australia: “Impresionant”
11:56
“Cum comentaţi `Burleanu l-a băgat pe Gică Popescu în puşcărie`”? Răspunsul dat de preşedintele FRF
11:51
Lindsey Vonn şi-a reluat antrenamentele, după ce a fost operată de patru ori: “Încă muncesc din greu”
1 Gigi Becali transferă “patru titulari”! A făcut primul “11” la FCSB, iar Târnovanu se întoarce în echipa de start! 2 Virgil Ghiţă, transfer de 3 milioane de euro! Lovitura totală dată de român. Ce salariu va avea 3 Fiul lui Ion Ţiriac s-a întors din Dubai, dar nu singur. Lângă cine a fost surprins în avion 4 Atacant surpriză convocat de Mircea Lucescu la naţionala României. A marcat cu AC Milan şi Fiorentina 5 FotoMarius Constantin sparge lemne în tricoul Universităţii Craiova. Imaginile postate de soţia mai tânără cu 15 ani 6 FotoCelebra milionară nu a avut milă de românii care au cerut bani de bilete de la stat după ce au revenit din zona de război
Citește și