Maria Coman şi Petru Comănescu realizează performanţe de senzaţie încă din vremea junioratului. Deja, de două luni, Maria Coman a ajuns numărul 1 în clasamentul mondial la junioare, după mai multe rezultate excelente la concursurile de karate. Dinamovista de 16 ani e prima în topul mondial al junioarelor karatiste.
Dezvăluirile campionilor de la karate
Maria e deja vicecampioană mondială la karate. A reuşit această performanţă încă de anul trecut. După ce a strâns puncte timp de mai mulți ani, Maria a urcat pe locul 1 în clasamentul mondial WKF la categoria junioare +59kg. Este pentru prima dată în istorie când se întâmplă acest lucru. A venit la AS.RO LIVE şi şi-a spus povestea. Maria nu face doar karate. Gimnastica aerobică e al doilea sport pe care îl practică.
„Nu-mi aduc aminte prima zi. Mergeam cu fratele meu la antrenamente. Mă jucam pe acolo. Am zis să încerc şi eu să văd cum este. Mi-a plăcut de la început. Fac în paralel cu gimnastică aerobică. Prima dată m-am apucat de karate, apoi şi gimnastică aerobică. Karate spune toată lumea că e un sport pentru băieţi. M-am dus pentru autoapărare, dar a devenit o pasiune între timp.
UN VIS DEVENIT REALITATE! Locul 1 în clasamentul mondial de karate WKF ranking, la categorja junioare +59 kg. Mulțumesc bunului Dumnezeu si tuturor celor care m-au antrenat, indrumat si ajutat sa ajung pana aici!”, a spus Maria Coman la AS.RO LIVE.
Avem viitor şi la băieţi
Petru Comănescu este şi el un puşti minune al sportului românesc. Acesta a obţinut medalia de aur la Karate 1 Youth League Jesolo, competiție WKF de top la care au participat 3.180 de sportivi din 65 de țări. „Am început la 3 ani. Fratele meu a început la karate şi am zis să vin şi eu. Fratele meu avea 6 ani, eu 3 ani. Mă duceam cu cărţile de colorat la antrenamente. Eu mă luptam cu sensei. Mi-a plăcut şi am rămas acolo, de la trei ani”, a dezvăluit Petru.
- Maria Coman şi Petru Comănescu, senzaţiile de la karate
- Sunt cei mai buni la juniori
- Cupa Mondială 2025 la tenis de masă e live în AntenaPLAY (14-20 aprilie)
- Marele Premiu al Arabiei Saudite este live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
- Gigi Becali a semnat pentru schimbarea Legii Sportului: „Jennifer Lopez să plece pe câmp, la Ghimpaţi”
- Ce mănâncă Adi Mutu în fiecare zi pentru a se menţine în forma de invidiat
- Motivul pentru care Mihaela Cambei ţine nemişcată în parcare maşina primită cadou de la Ion Ţiriac: „O văd în fiecare dimineaţă”
- Doliu în lumea sportului! Pugilistul ucrainean, Volodimir Mandziuk a murit pe front: „Un om adevărat”
- Imagini de colecţie cu Ianis Hagi! Unde a plecat tricolorul după Rangers-Bilbao. Nici soţia sa nu a lipsit