Constantin Eftimescu a murit la 70 de ani. Fostul jucător şi conducător de la Dinamo avea mari probleme de sănătate

Publicat: 18 iunie 2022, 10:23

Comentarii
Constantin Eftimescu a murit la 70 de ani. Fostul jucător şi conducător de la Dinamo avea mari probleme de sănătate

Constantin Eftimescu, alături de Deian Sorescu

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Constantin Eftimescu a murit la 70 de ani. Anunţul a fost făcut de FC Dinamo sâmbătă dimineaţă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Constantin Eftimescu a fost internat, în ultimele zile, la Spitalul Militar. Fostul portar al lui Dinamo avea grave probleme respiratorii și, în urma unei pleurotomii, a decedat sâmbătă noapte, în jurul orei 04:00, scrie digisport.ro.

Constantin Eftimescu a murit la 70 de ani

Constantin Eftimescu a plecat dintre noi în această dimineaţă, la ora 4:00, într-o zi tristă pentru fotbalul dinamovist, lăsând în urmă mănuşile de campion şi cravata roşie a clubului pe care l-a iubit de jumătate de secol încoace.

Eftimescu pe Google sau Facebook, <Bigică> pentru apropiaţi sau <Nea Bigi> pentru cei mai tineri, numele fostului nostru portar şi conducător de club înseamnă loialitate în dicţionarul dinamovist, un cuvânt tot mai greu de găsit în paginile de istorie scrise din ’48 până astăzi. Te vom iubi mereu, Nea Bigi! Dumnezeu să te odihnească!„, a fost mesajul transmis de Dinamo.

Cine a fost Constantin Eftimescu

În 10 ani de carieră în poarta echipei din Ştefan cel Mare, în două perioade, 1971-1973 şi 1976-1984, Eftimescu a apărat aproape 100 de meciuri pentru Dinamo în toate competiţiile, campionat, Cupa României şi cupele europene.

Reclamă
Reclamă
6 este numărul echipelor la care Eftimescu a evoluat în carieră: Dinamo Bucureşti (1971-1973 şi 1976-1984), Dinamo Slatina (1973-1976), Victoria Bucureşti (1984-1986), Delta Dinamo Tulcea (1986-1987), CS Târgovişte (1987-1988) şi Chimia Rm. Vâlcea (1988-1989).
7 trofee a câştigat Eftimescu la Dinamo. A cucerit titlul de campion al României (1973, 1977, 1982, 1983, 1984), Cupa României (1982, 1984) şi a participat la cea mai importantă performanţă a echipei din Ştefan cel Mare în cupele europene, semifinalele Cupei Campionilor Europeni în 1984.
70 de ani avea Eftimescu, împliniţi pe 15 iunie.
Înapoi la Homepage
Reclamă

Mai are nevoie FCSB de transferuri, după eliminarea din Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
14:27

CHELSEA – JUVENTUS LIVE VIDEO 14:45 pe AntenaPLAY. Xabi Alonso are 21 de jucători pe bancă. Echipele de start

14:23

Noul jucător transferat de Rapid a ajuns la Bucureşti pentru a semna. Daniel Pancu, convins că giuleştenii au dat lovitura

14:13

Yan Diomande devine cel mai scump jucător transferat vreodată de Real Madrid! Negocierile, pe ultima sută de metri

13:33

LIVE VIDEOINTER – AC MILAN 0-0 ACUM pe AntenaPLAY. Marele derby se dispută în Australia. Musah lovește bara

13:30

E gata! Arsenal face un transfer uriaș! Campioana Angliei dă 87 de milioane de euro pe brazilian

13:26

Echipa care l-a refuzat pe Ştefan Târnovanu, după ce a fost făcut praf de Gigi Becali la FCSB: „Avem portar”

1 Universitatea Craiova, refuzată de Dinamo. „Câinii” cer 3 milioane de euro pentru un om de bază 2 OUT! Becali l-a executat în direct pe jucătorul de la FCSB: „Ăsta nu-i fotbalist. Îl dau gratis!” 3 Gigi Becali îl vrea pe Dan Petrescu la FCSB: „Mi-a zis Meme şi am acceptat” 4 Gigi Becali, ofertă pentru Jovo Lukic! Mesaj categoric pentru U Cluj: „Exclus să dau mai mult”. Ce salariu i-a pregătit 5 Echipa lui Dan Șucu, dezastru în meciul cu o echipă de Premier League: 10-1! 6 Basarab Panduru a distrus un jucător de la FCSB, după remiza cu Farul: „Nici când era slab nu era atât de slab”
Citește și