Închide meniul

Continuă procesul privind moartea lui Diego Maradona! “Nu avea de gând să accepte o spitalizare”

Publicat: 25 aprilie 2025, 8:38

Comentarii
Continuă procesul privind moartea lui Diego Maradona! Nu avea de gând să accepte o spitalizare

Veronica Ojeda, la Buenos Aires - Profimedia Images

Diego Maradona a fost „un pacient foarte dificil, foarte special”, căruia trebuia să i se spună „nu”, a declarat, joi, un chirurg care l-a îngrijit cu puţin timp înainte de moartea sa, la procesul echipei medicale a starului pentru o posibilă neglijenţă fatală.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Neurochirurgul Rodolfo Benvenuti, audiat la cea de-a 13-a audiere a procesului de la San Isidro (o suburbie a Buenos Aires), a supravegheat operaţia lui Maradona de la începutul lunii noiembrie pentru un hematom la cap. Ulterior, fostul fotbalist a fost plasat în convalescenţă la o reşedinţă privată, de unde nu s-a mai întors.

Continuă procesul privind moartea lui Diego Maradona

Maradona dorea să părăsească clinica cât mai curând posibil şi „nu avea de gând să accepte niciodată o spitalizare altfel decât la domiciliu” pentru convalescenţa sa, a declarat Dr. Benvenuti, sugerând că anturajul starului nu a avut de ales.

A fost necesar „să gestionăm «nu-urile» lui Maradona, (să ştim) cine va interveni în situaţiile în care refuza să primească medicamente sau tratament”, a continuat el, amintind că a avut mari dificultăţi în a-l convinge să se supună unei tomografii înainte de operaţie.

Maradona a murit la vârsta de 60 de ani, la 25 noiembrie 2020, în urma unui atac cardiorespirator complicat cu edem pulmonar, într-o casă închiriată din Tigre, în apropiere de San Isidro, unde era convalescent de două săptămâni. Dimineaţa, asistenta de zi l-a descoperit fără viaţă pe patul său.

Reclamă
Reclamă

Şapte profesionişti din domeniul sănătăţii – medici, psihiatri, psihologi şi asistenţi medicali – sunt judecaţi de la începutul lunii martie pentru „omucidere cu intenţie posibilă”, care are loc atunci când o persoană comite o neglijenţă ştiind că aceasta poate duce la deces.

Dr. Benvenuti, la fel ca alţi martori înaintea sa, a exprimat îndoieli serioase cu privire la nivelul de îngrijire oferit în timpul convalescenţei sale, susţinând că „o examinare zilnică de către un medic (extern) ar fi fost foarte bună, ar fi fost ca şi cum l-ar fi avut în spital”.

Marţi, un martor, un director al unui grup care furnizează asistenţă şi echipamente medicale, a declarat că echipa medicală din jurul lui Maradona – unii dintre inculpaţi – a solicitat doar controale medicale săptămânale la momentul respectiv.

Reclamă

În plus, potrivit doctorului Benvenuti, nivelul echipamentelor medicale „ar fi trebuit să fie la nivelul necesar, gândindu-ne la viitor” cu un astfel de pacient.

Procesul de până acum s-a axat în mare măsură pe condiţiile de convalescenţă: decizia iniţială, echipamentul medical minim, nivelul de monitorizare, chiar şi curăţenia – un „teatru al ororii”, după cum a rezumat acuzarea. Şi cine lua de fapt deciziile în anturajul vedetei epuizate.

Inculpaţii, care neagă orice responsabilitate pentru deces, riscă între 8 şi 25 de ani de închisoare. Procesul urmează să dureze până în iulie, cu două audieri pe săptămână.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va prinde FCSB Conference League la finalul sezonului?
Loading ... Loading ...
Citește și:
22:03
FotoNaţionala de fotbal feminin, debut cu dreptul în drumul spre Mondial. Eva Nicolescu a cântat imnul României
22:00
LIVE SCOREComo – Inter 0-0. Duel tare între Fabregas şi Chivu în semifinalele Cupei Italiei
21:46
VIDEODennis Man este de neoprit! Al doilea meci consecutiv cu gol marcat. A lăsat portarul fără replică
21:37
Dorinel Munteanu a acuzat dur arbitrajul după ce Hermannstadt a ieşit din Cupă: “Ştim cine a fost la VAR”
21:13
Comunicatul Rapidului după ce Kader Keita a lovit o femeie şi a fugit de la locul accidentului!
21:00
U Cluj – Hermannstadt 2-1. „Șepcile roșii” se califică în semifinale, după o „remontada” de senzație
1 CFR Cluj nu a plătit toţi banii! Ce se întâmplă cu depunctarea ardelenilor 2 Mario Tudose şi Matei Ilie, pe lista de achiziţii a lui Gigi Becali: “Om m-am făcut” 3 Condiţia pe care Adrian Ilie i-a pus-o lui Gigi Becali pentru a veni la FCSB: “Doar aşa îl ajut” 4 Steven Nsimba, transfer la o echipă de top din Europa. Lovitură financiară pentru Mihai Rotaru 5 Kyros Vassaras a dat verdictul, după fazele controversate din Farul – CFR Cluj 1-2. Discuţiile din camera VAR, publicate 6 Gigi Becali, şedinţă de urgenţă la Palat după umilinţa FCSB-ului. Ce se întâmplă cu Mihai Stoica şi Mirel Rădoi
Citește și