Închide meniul

Dragoș Bogdan Ciubotaru a murit la vârsta de 29 de ani. Tragedie uriaşă în sportul românesc

Publicat: 23 ianuarie 2025, 18:52

Comentarii
Dragoș Bogdan Ciubotaru a murit la vârsta de 29 de ani. Tragedie uriaşă în sportul românesc

Dragoș Bogdan Ciubotaru a murit la vârsta de 29 de ani | Facebook Federaţia Română de Rugby

Dragoș Bogdan Ciubotaru a murit la vârsta de 29 de ani. Fostul rugbist a suferit un infarct luni seară, în Danemarca.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dragoș Bogdan Ciubotaru a fost component al naţionalelor de rugby de juniori, însă din cauza unei accidentări s-a retras la vârsta de 25 de ani. Teribila veste a fost dată de Federaţia Romnă de rugby.

Dragoș Bogdan Ciubotaru a murit la vârsta de 29 de ani

“Rugby-ul românesc este în doliu după ce fostul component al loturilor naționale de junori ale României U17, U18, U19 și al echipei de rugby 7s, Dragoș Bogdan Ciubotaru, a încetat din viață la numai 29 ani.
Acesta s-a stins în urma unui infarct, în orașul Sønder din Danemarca, țară în care a lucrat în ultimii ani.

Născut la Pașcani pe 17 decembrie 1995, Dragoș Bogdan, poreclit «Rechinu‘» de colegii de echipă, a început rugby-ul sub îndrumarea lui Nelu Hău și Neculai Tarcan, după care a evoluat timp de doi ani la CS Cleopatra, apoi la CSO Pantelimon, unde l-a avut antrenor pe Ștefan Dulgheru.

A jucat o perioadă scurtă la CS Dinamo, s-a transferat la Politehnica Iași, după care a plecat în Danemarca, unde a evoluat la RC Odense. O accidentare gravă la un picior l-a obligat să renunțe la numai 25 de ani la sportul de performanță.

Reclamă
Reclamă

Anul trecut, în luna august, în Danemarca, a suferit o intervenție la picior pentru un implant de menisc, însă organismul a respins implantul. A urmat o serie de patru operații, totul părea bine, a revenit în țară de sărbători, pentru a fi alături de familie, după care la începutul lui ianuarie s-a întors la Sønder, unde s-a stins din viață luni seara.

Familia și prietenii tânărului jucător fac un apel către lumea rugbyului pentru a-i susține în a putea repatria trupul neînsuflețit în țară, cheltuilelie pentru repatriere fiind considerabile.
Federația Română de Rugby își exprimă regretul față de dispariția timpurie a acestuia și este alături de familia îndurerată. Dumnezeu să-l odihnească în pace!”, a fost comunicatul oficial al Federației Române de Rugby.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Care este cel mai în formă jucător al lui Dinamo?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
17:50
Al Nassr – Arkadag LIVE VIDEO (20:15). Echipa lui Cristiano Ronaldo luptă pentru sferturi. Programul complet
17:24
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari știri ale zilei de 18 februarie
17:14
Kyros Vassaras a rupt tăcerea! Verdictul despre greşeala comisă de Radu Petrescu în Petrolul – FC Argeş: “Indiferent de presiune”
17:08
Mikaela Shiffrin a cucerit al treilea titlu olimpic din carieră. Spectacol la Milano-Cortina
16:50
Pierdere pentru Rapid, înaintea derby-ului cu Dinamo. Jucătorul lui Costel Gâlcă s-a accidentat la antrenamente
16:40
Ce se va întâmpla cu Gianluca Prestianni la returul dintre Real Madrid și Benfica, după scandalul uriaș cu Vinicius
1 N-a stat pe gânduri! Jucătorul care a fost dorit de Rapid şi Craiova, dar a semnat cu FCSB 2 Sorana Cîrstea, victorie uriașă la Dubai. Românca a învins în doar 69 de minute favorita 10 a competiției 3 Foto“Plătesc ca să concurez pentru România!” Julia Sauter muncea la o firmă de catering. Cum le-a cerut ajutor românilor 4 Specialiştii au dat verdictul: ce şanse mai are FCSB să prindă play-off-ul, cu 3 etape rămase de disputat 5 Cine sunt Mihai Tentea și George Iordache, românii care au înregistrat un rezultat istoric la Jocurile Olimpice 6 EXCLUSIVE rezervă la FCSB, dar va fi convocat la naţionala României pentru barajul crucial cu Turcia
Citește și