Închide meniul
Foto

Fata care a șocat o lume întreagă a explicat ce înseamnă ”ne-au mai rămas 1028 de zile”

Dan Roșu Publicat: 4 iunie 2022, 15:18

Comentarii
Fata care a șocat o lume întreagă a explicat ce înseamnă ”ne-au mai rămas 1028 de zile”

Alizee s-a legat de fileu, la Roland Garros / Profimedia Images

Alizee este fata care a șocat o lume întreagă având un mesaj neobișnuit în timpul meciului dintre Casper Ruud și Marin Cilic, atunci când s-a legat de fileu, având pe tricou scris ”ne-au mai rămas 1028 de zile”.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Multă lume s-a întrebat ce a vrut să transmită tânăra care a pătruns pe teren în timpul semifinalei de la Roland Garros, iar mesajul este legat de încălzirea globală și de felul în care autoritățile din Franța tratează această problemă.

Fata care a șocat o lume întreagă a explicat ce înseamnă ”ne-au mai rămas 1028 de zile”

Există mai mulți cercetători care consideră că următorii trei ani (aproximativ 1028 de zile) pot fi decisivi pentru planeta noastră, din punct de vedere al încălzirii globale. De aceea, fata de 22 de ani a ținut să explice mesajul ei.

“Suntem în 2022 și e timpul să privim realitatea. Lumea pe care politicienii ne-o prezintă e o lume în care Roland Garros nu va mai exista. Azi (n.r. ieri) am intrat pe teren pentru că nu vreau să mai fac parte din mulțimea care nu face nimic pentru a preîntâmpina problemele climatice”, a spus Alizee, citată de eurosport.ro.

Semifinala Casper Ruud – Marin Cilic, întreruptă

Meciul dintre Casper Ruud și Marin Cilic a fost întrerupt după ce o spectatoare a intrat pe teren și s-a legat de fileu. Tânăra, care a purtat un tricou cu mesajul „mai avem 1028 de zile rămase”, s-a pus în genunchi lângă stâlpul fileului.

Reclamă
Reclamă

Incidentul s-a petrecut după două ore și șase minute de joc. Cei doi jucători au părăsit terenul fără să-și ia bunurile, sub privirea îngrijorată a lui Amélie Mauresmo, directoarea Roland-Garros.

Patru agenți de securitate au intervenit pentru eliberarea protestatoarei, după care au evacuat-o din arena Philippe-Chatrier. În total, meciul a fost întrerupt timp de 11 minute.

Casper Ruud s-a impus în patru seturi în fața lui Marin Cilic și va juca finala Roland Garros 2022 cu Rafael Nadal.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
16:38
Veste uriașă pentru CFR Cluj, chiar înaintea meciului cu Csikszereda! Există acord pentru plată
16:30
Jandermeria anunţă că s-au consumat droguri la FCSB – Feyenoord. S-a deschis dosar penal
16:19
Dorit de Gigi Becali la FCSB, Denis Drăguș a liber să se transfere. Ce au decis turcii
16:16
Marius Șumudică l-a luat la țintă pe Filipe Coelho, după eșecul cu Sparta Praga: „O mare parte de vină este a lui”
15:55
Bine ați venit la circ! Cu nouă zile înaintea Cupei Africii, Camerun are doi selecționeri și două loturi diferite
15:40
Dinamo are o ofertă pe masă pentru Kennedy Boateng: “În jur de 400.000, 500.000 de euro”. Unde e dorit fundașul
1 Gigi Becali, dat pe spate după FCSB – Feyenoord 4-3: “Şi-au scos banii pe tot anul! Îi prelungesc contractul” 2 Prima mutare din Liga 1! Oţelul Galaţi l-a transferat pentru 500.000 de euro 3 FCSB – Feyenoord 4-3. Campioana României, victorie dramatică, la ultima fază! Revenire de poveste a roş-albaştrilor 4 “Am dat o maşină cadou şi un apartament”. Gigi Becali, dezvăluiri incredibile după victoria FCSB-ului cu Feyenoord 5 Gigi Becali forţează transferul iernii la FCSB! Jucătorii implicaţi în tranzacţie 6 Sorin Cârţu a făcut praf un jucător al Universităţii Craiova după eşecul cu Sparta Praga: “Nu pot accepta”
Citește și