Helmut Duckadam, dezvăluiri despre cumpăna vieții sale: „Am fost în comă 24 de ore, m-am trezit la reanimare”

Sebastian Cristian Publicat: 15 ianuarie 2023, 11:29

Comentarii
Helmut Duckadam, dezvăluiri despre cumpăna vieții sale: Am fost în comă 24 de ore, m-am trezit la reanimare”

Helmut Duckadam, în timpul unui interviu / AS.ro

Helmut Duckadam, dezvăluiri despre cumpăna vieții sale. Eroul de la Sevilla a rememorat unul dintre cele mai complicate momente pe care le-a trăit.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Când avea numai 11 ani, fostul mare portar a suferit un accident foarte grav care i-a pus viața în pericol.

Helmut Duckadam, dezvăluiri despre cumpăna vieții sale

Din cauza unei neatenții, atunci când era copil, fostul portar a fost lovit de o mașină. După accident, Duckadam s-a trezit la reanimare, după 24 de ore de stat în comă.

„Lucram împreună cu verişoara mea, aveam în jurul Semlacului mai multe ferme agricole şi vara, în vacanţă, lucram ca să mai strângem şi noi un ban, ca să mai avem de o pereche de pantofi…

Şi, într-adevăr, într-o seară, când ne-am întors – nu erau drumurile circulate cum sunt la ora actuală – eu, fiind copil, am luat-o la stânga să traversez şoseaua naţională şi nu m-am asigurat. Era vina mea, clar.

Reclamă
Reclamă

Şi a venit o maşină din Cehia şi m-a luat în plin. M-am trezit la spital, la reanimare, cu braţul stâng rupt. Cred că aveam vreo 11 ani, maxim 12. Dar mi-am revenit.

Am stat în comă cred că vreo 24 de ore. După aia mi-am revenit, dar la braţ… a fost braţul rupt complet şi a trebuit să-mi pună o tijă metalică.

Deci am scăpat în primă fază. După câteva luni trebuia să-mi scoată tija, atunci am făcut o altă boacănă. Mergând cu mama la spital să-mi scoată acea tijă, n-aveam voie să mănânc înainte de operaţie şi am mâncat o ciocolată de rom, una mică.

Reclamă

Şi, după operaţie, mi s-a încleştat gura, că trebuia să vomit şi nu mai puteam. Noroc cu o asistentă, care era şi simpatia mea, cât de copil eram, era foarte frumoasă.

Şi, după ce mi-am revenit şi a trecut toată faza, mi-a arătat degetele, erau toate vinete cum a încercat să-mi decleşteze dinţii, a povestit Helmut Duckadam pentru orangesport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce pronostic dai pentru meciul dintre Slovacia şi România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
12:57

Ladislau Boloni a dat verdictul despre venirea lui Gică Hagi la naţională: “Lumea îl cunoaşte”

12:53

Cristi Borcea, replică fermă pentru Ion Ţiriac: “Dinamo nu e doar un stadion de fotbal”

12:37

UPDATESlovacia – România, în direct pe Antena 1 şi AntenaPLAY (21:45). Fără Mircea Lucescu pe bancă

12:19

Carlo Ancelotti ştie cum poate câştiga Brazilia World Cup 2026: “Avem asta”

11:52

Situaţie incredibilă: România ar putea disputa un amical cu Iran. Negocierile au început deja

11:50

Cristiano Ronaldo îi dă planurile peste cap lui Lionel Messi! Vrea să deturneze un star din drumul către Inter Miami

1 Doi jucători nu mai intră în planurile lui Gică Hagi la naţionala României. Gigi Becali ştie cine sunt 2 A refuzat FRF! Fostul antrenor de la FCSB i-a spus “NU” lui Burleanu: “Mie mi s-a propus” 3 Putin, anunț în ziua cea mare: „Rusia este pregătită” 4 Prima plecare de la FCSB. Mirel Rădoi a decis să renunţe la jucătorul de naţională 5 Nebunie în Italia. 30.000 de fani au umplut Piazza dei Signori după promovarea din liga a treia 6 Bogdan Vătăjelu a revenit în România după doi ani și a semnat
Citește și