Închide meniul

Ion Țiriac a cheltuit 7,5 milioane de euro doar ca să-și satisfacă viciul! Ce a cumpărat cu suma amețitoare

Alexandru Ivan Publicat: 12 decembrie 2021, 11:45

Comentarii
Ion Țiriac a cheltuit 7,5 milioane de euro doar ca să-și satisfacă viciul! Ce a cumpărat cu suma amețitoare

Profimediaimages

Ion Țiriac a plătit o sumă amețitoare pentru un domeniu exclusivist din Namibia, unde merge la vânătoare! Potrivit evz.ro, miliardarul român a plătit 5,5 milioane de euro pentru achiziția proprietății și alte două milioane de euro pentru a extinde un lac natural din zona.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ion Țirac a plătit 7,5 milioane de euro ca să-și satisfacă viciul

Domeniul cumpărat de Ion Țiriac cuprinde un resort cu piscină, opt bungalouri și două vile luxury pentru oaspeți, potrivit sursei citate. Omul de afaceri români a ales Namibia pentru că acolo se vânează animale mari, dar și leoparzi, zebre și antilope.

Ion Țiriac este un mare amator de vânătoare, ba chiar a absentat de la nunta Simonei Halep pentru pasiunea sa. Miliardarul român își petrece majoritatea timpului liber în Namibia. Potrivit sursei citate, Țiriac a cumpărat domeniul respectiv încă de anul trecut, în plină pandemie.

Ion Țiriac a ajuns pe locul 3 în topul celor mai bogați români, conform celor de la Forbes România. Are o avere de 1,23 miliarde de euro. Pe primul loc în acest clasament se află Daniel Dines, cu o avere de 1,58 miliarde de euro.

Ion Țiriac a renunțat la Madrid Open

Țiriac cumpără o afacere și renunță la alta. Românul a vândut turneul de tenis de la Madrid. După 12 ani, fostul mare jucător român a renunţat la licenţa pe care o avea atât pentru competiţia masculină (ATP Masters 1000), cât şi pentru cea feminină (WTA 1000 Mandatory).

Reclamă
Reclamă

IMG, companie din cadrul grupului Endeavour care produce evenimente sportive şi de divertisment, a încheiat un acord cu Super Slam Ltd şi afiliaţii săi pentru a achiziţiona turneul de tenis Mutua Madrid Open, deţinut până în prezent de omul de afaceri Ion Ţiriac, şi turneul de golf Acciona Open de Espana, informează news.ro.

În cadrul achiziţiei, Madrid Trophy Promotion SLU (MTP), care operează turneele Mutua Madrid Open şi Acciona Open de Espana, va deveni parte a IMG. Gerard Tsobanian, CEO şi director de turnee al MTP, devine vicepreşedinte în divizia globală de evenimente de tenis a IMG, condusă de Gabin Forbes, şi va continua să supravegheze desfăşurarea de zi cu zi a turneelor împreună cu echipa sa.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
12:44
“Va fi mult mai dificil”. Elias Charalambous, avertisment pentru “tricolorii” lui Lucescu înaintea meciului cu Cipru
12:35
Programul etapei a 10-a din Liga 1. Surpriză privind meciul FCSB-ului cu Botoşani
12:08
Suma infimă pentru care Rapid riscă să fie depunctată şi să primească interdicţie la transferuri. Noi tensiuni în Giuleşti
11:57
Marele regret al lui Jannik Sinner, după finala pierdută cu Carlos Alcaraz la US Open 2025
11:23
Jaqueline Cristian şi Sorana Cîrstea, în urcare în clasamentul WTA după US Open 2025. Ce locuri ocupă
10:59
Vestea dată de Mihai Stoica despre transferurile pregătite de FCSB, în ultima zi de mercato din Liga 1
1 Scenariul pentru ca România să mai câştige grupa şi să se califice la World Cup 2026, după victoriile Austriei şi Bosniei 2 Virgiliu Postolachi pleacă de la CFR Cluj şi semnează cu o rivală 3 Carlos Alcaraz a câștigat US Open 2025! Succes în patru seturi în finala cu Jannik Sinner 4 Dinamo, tot mai aproape de transferul dorit de Zeljko Kopic. 700.000 de euro pentru un internațional român 5 Plecare de la Rapid în ultima zi de mercato! Fotbalistul va fi împrumutat a doua oară 6 Rapid, acord total cu Alin Fică! Ce urmează pentru ca transferul să fie realizat
Citește și