Karim Benzema riscă să ajungă la închisoare, însă nu s-a prezentat la proces
Karim Benzema (33 ani) riscă să ajungă la închisoare. Starul lui Real Madrid urma să fie audiat din nou în scandalul sexual în care a fost acuzat de şantaj de Mathieu Valbuena, însă nu s-a prezentat la proces, scrie dailymail.com.
Atacantul francez era așteptat la Parchetul de la Versailles, dar avocatul acestuia a explicat că Benzema nu s-a prezentat din cauza unor “motive profesionale”. Vârful “galactilor” a fost titular în Șahtior – Real Madrid 0-5, iar în weekend va juca în “El Clasico”.
Dacă va fi găsit vinovat, atacantul francez riscă până la cinci ani de închisoare și o amendă de 75.000 de euro, notează Marca.
De ce riscă Karim Benzema 5 ani de închisoare
Starul lui Real Madrid este acuzat de tentativă de şantaj. Atacantul l-ar fi forţat pe Valbuena să plătească o sumă importantă unor persoane care intraseră în posesia unui videoclip intim în care apărea şi Mathieu.
Astfel, Benzema este acuzat că ar fi intermediat „afacerea” dintre şantajişti şi Valbuena. Printre infractori se afla şi Djibril Cisse, care i-ar fi cerut bani lui Valbuena pentru a nu da publicităţii un videoclip, cu momente intime în care Mathieu se afla cu iubita sa.
În decembrie 2015, atacantul Realului a fost suspendat din naţională de Federaţia Franceză de Fotbal şi, până în această vară, nu a mai jucat la prima reprezentativă.
- Karim Benzema riscă să ajungă la închisoare, însă nu s-a prezentat la proces
- Motivul invocat de starul lui Real Madrid
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Cristiano Ronaldo se pregăteşte să devină actor! Anunţul făcut de Vin Diesel: “I-am pregătit un rol”
- Imagini rare cu Cristi Chivu şi familia. Cum a fost surprins la petrecerea de Crăciun a lui Inter
- David Popovici, încă o dată campion în afara bazinului: casă pentru 12 copii cu nevoi speciale
- Paul Pogba a devenit acţionar al unei echipe profesioniste de curse de cămile
- Mihai Neşu a dezvăluit care a fost momentul care i-a schimbat viaţa după teribila accidentare: “Eram supărat pe Dumnezeu”






























