EXCLUSIV AS.ro LIVE

„Părinţii nu au fost niciodată liniştiţi că eu eram pe apă!” Georgeta Andrunache, confesiuni emoţionante! Drama din familie care îi putea schimba destinul

Antena Sport Publicat: 2 august 2021, 11:10

Comentarii
„Părinţii nu au fost niciodată liniştiţi că eu eram pe apă! Georgeta Andrunache, confesiuni emoţionante! Drama din familie care îi putea schimba destinul

Captură AS.ro LIVE

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Georgeta Andrunache s-a apucat de canotaj în clasa a 7-a. De 5 ori campioană olimpică, Georgeta Andrunache şi-a adus aminte că părinţii nu au fost de acord să practice canotajul. O dramă a familiei putea să îi schimbe destinul Georgetei Andrunache.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

La mine a fost o situaţie mai grea. Mama a avut un frate decedat înecat. Şi ăsta a fost motivul în care niciodată nu au fost liniştiţi că eu eram pe apă. Până m-am retras, mă întrebau: ‘Mai continui, mai stai acolo?!‘”, a spus Georgeta Andrunache la AS.ro LIVE.

Georgeta Andrunache a plecat cu trenul de la Botoşani la Bucureşti

Georgeta Andrunache a fost nevoită să meargă cu trenul de la Botoşani la Bucureşti după ce, iniţial, părinţii săi nu au vrut să o lase.

Antrenoarea de la clubul sportiv Botoşani a venit la şcoală a măsurat, a vorbit cu profesorul de sport, i s-a transmis mamei că trebuie să plec puţin de la Botoşani până în Bucureşti. Aveam 13 ani, terminasem clasa a şaptea, eram în vacanţă. Nu au fost de acord părinţii mei cu acest sport. Atât de mult mi-am dorit, că mie mi se spusese că e aşa, o vacanţă pe apă, soare, bărci, frumos. Eu ştiam să înot, veneam de pe malul unui iaz şi mi-am dorit foarte mult să plec într-o vacanţă.

Nu au fost de acord părinţii, au plecat grupul de fete selecţionate din Botoşani. La două zile s-a întâlnit profesorul meu de sport cu mama. ‘Şi, a plecat fata?! Este ok?’ Şi zice: ‘Nu! Cum să plece?!’ Şi nu ştiu ce discuţie au avut că a venit mama acasă şi mi-a zis, fă-ţi bagajul că pleci. Din gară de la Botoşani, m-am urcat în tren, şi am coborât în gară la Bucureşti ştiind că mă aşteaptă un domn, înalt, brunet şi cu mustaţă. Era domnul Gioga, cu care am colaborat la lotul olimpic. Aşa am plecat din Botoşani. Cum am ajuns acolo, a fost dragoste la prima vedere şi am zis că nu mai plec„, a mai spus Georgeta Andrunache.

Reclamă
Reclamă

Ce medalii a cucerit Georgeta Andrunache la Jocurile Olimpice:

  • 2000: JO Sydney, aur la 2 rame și 8+1
  • 2004: JO Atena, aur la 2 rame și 8+1
  • 2008: JO Beijing, aur la 2 rame
  • 2008: JO Beijing, bronz la 8+1

Georgeta Damian-Andrunache deține, pe lângă medaliile olimpice, alte 11, dintre care 7 de aur, la Campionatele Mondiale.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va fi titular Daniel Bîrligea la Frosinone?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:46

OFICIAL | Manchester City a anunţat transferul de 95.000.000 de euro

13:25

Gino Iorgulescu nu se lasă! A anunţat că va candida pentru un nou mandat la şefia LPF: „Aducem bani”

13:20

Emi Martinez, transfer neaşteptat! Aston Villa îl poate ceda în Premier League

12:53

Max Verstappen, cursă inedită la Silverstone! Va concura împotriva a 100 de piloţi

12:42

Julian Alvarez, absent de la antrenamentul lui Atletico Madrid! Motivul pentru care argentinianul a rămas acasă

12:12

Istvan Kovacs, acuzaţii dure după meciul din Liga Campionilor: „Dacă nu eram din Israel nu ar mai fi făcut asta”

1 Daniel Bîrligea a plâns la aeroport la despărţirea de FCSB: „Sunt lacrimi de emoţie, e greu…” 2 UPDATEGata, Daniel Bîrligea pleacă în Italia! Gigi Becali: „I-am dat ok-ul” Ce bani încasează patronul FCSB 3 Universitatea Craiova a făcut oferta pentru transferul anului în România: 1.5 milioane de euro 4 Primul transfer gândit de Gigi Becali după plecarea lui Bîrligea 5 S-a semnat contractul! Un nou super-stadion în România 6 A refuzat transferul la FCSB şi a plecat în vacanţă cu iubita de la America Express
Citește și