Performanţă fabuloasă! Un băieţel de 10 ani l-a învins pe Magnus Carlsen, campionul mondial la şah

Valentin Pîrcălabu Publicat: 25 martie 2024, 21:52 / Actualizat: 30 martie 2024, 14:07

Comentarii
Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Performanţă fabuloasă pentru un băieţel de 10 ani, care l-a învins pe Magnus Carlsen, campionul mondial la şah. Partida s-a jucat în modul “Bullet”, în care jucătorii au la dispoziţie doar un minut.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Faustino Oro, un băieţel din Argentina în vârstă de 10 ani, a reuşit cea mai bună performanţă a tinerei sale cariere. Pe platforma internaţională Chess.com, copilul născut în 2013 a reuşit să-l învingă pe Magnus Carlsen, de cinci ori campion mondial.

Performanţă fabuloasă! Un băieţel de 10 ani l-a învins pe Magnus Carlsen, campionul mondial la şah

Partida s-a jucat în modul “Bullet”, în care jucătorii au la dispoziţie doar un minut. Tânărul jucător, care a mânuit piesele albe, a reuşit să-l învingă pe marele maestru norvegian în 48 de mutări, marcând o etapă istorică în lumea şahului.

Pe lângă această realizare, Faustino a devenit cel mai tânăr jucător care a obţinut titlul de maestru FIDE şi deţine în prezent cea mai bună clasare în rândul jucătorilor cu vârsta sub 10 ani.

Deşi acest rezultat nu garantează încă faptul că micuţul va deveni cel mai bun în disciplina sa, precocitatea sa aminteşte de cea a lui Carlsen. scrie news.ro.

Reclamă
Reclamă
La doar 13 ani, norvegianul a jucat împotriva marelui maestru internaţional Garry Kasparov, pe atunci cea mai importantă figură a şahului mondial.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuși Marius Baciu să ducă FCSB în preliminariile Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
19:45

VideoRoad to America: Ultimul Dans

19:41

MM Stoica a vrut să dea lovitura. Antrenorul de la AC Milan dorit la FCSB

19:35

VIDEOItalia – Norvegia 0-4, la Campionatul Mondial de hochei. De la 21:20 e Slovenia – Slovacia

19:07

Antonio Conte a decis: pleacă de la Napoli! Unde ar putea ajunge

18:57

Carlos Alcaraz s-a retras de la Wimbledon! Anunț devastator făcut de dublul-campion de la All England Club

18:50

Tranzacţie de 40 de milioane de euro! Noi acţionari la CFR Cluj, Neluţu Varga a confirmat mutarea

1 Scandal în Craiova Maxima după ce Universitatea a făcut eventul. “O să îți fie rușine să mai calci prin Bănie” 2 Pe lângă Baiaram, un alt jucător de la Universitatea Craiova pleacă. Merge în Italia! 3 40 de milioane de euro la un club din Liga 1! Anunţul momentului în fotbalul românesc: echipă de Champions League 4 FCSB are antrenor! Surpriză uriașă a lui Gigi Becali: “L-am pus acum o oră. A semnat băiatul pe un an” 5 Primul nume mare care vrea să plece de la FCSB! PAOK, interesată de transfer 6 EXCLUSIVPrimul jucător care şi-a decis viitorul după Universitatea Craiova – U Cluj 5-0
Citește și