Închide meniul
Video

Război în Ucraina | Răzvan Raţ a ajutat sute de refugiaţi: “Sunt jumătate ucrainean!” Are mulţi prieteni care au pus mâna pe arme şi luptă împotriva soldaţilor lui Putin: “Perspectivele nu sunt cele mai bune acum!”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 8 martie 2022, 22:12 / Actualizat: 9 martie 2022, 8:52

Comentarii

Captură Antena Sport

Răzvan Raţ a petrecut 10 ani la Donetk şi e căsătorit cu o ucraineancă – Iulia. “Sunt jumătate ucrainean“, a spus Răzvan Raţ.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Război în Ucraina | Răzvan Raţ a ajutat sute de refugiaţi

Mulţi ucraineni i-au sunat pe el sau pe soţia lui să ceară ajutor.

Vorbeşte la telefon şi ţine legătura cu foarte mulţi oameni de acolo, cu cei care au ajuns aici. Am avut foarte mulţi prieteni care mi-au pus la dispoziţie diferite proprietăţi. Chiar aseară a venit soţia unui prieten cu 2 copii, o fată şi un băiat, i-am cazat la hotel. Două bagaje şi două plase. Soţul a rămas că nu a putu trece graniţa“, a mai spus Răzvan Raţ.

Răzvan Raţ îi cazează pe refugiaţi în hotelurile lui

Chiar acum un sfert de oră am vorbit cu mama cerându-i ca cei care lucrează la mine la hotel să-mi trimită 400 de sarmale“, a mai spus Raţ.

Fostul fotbalist al naţionalei e uimit de spiritul de luptă al ucrainenilor şi speră ca acest coşmar să se termine cât mai repede.

Reclamă
Reclamă

Să-ţi zic sincer, la momentul ăsta, perspectivele nu sunt cele mai bune. Cred că şi pe mine oarecum m-au surprins cu atitudinea pe care o arată. Ştiu, ştiu destul de mulţi (n.r. – are prieteni care au pus mâna pe armă)”, a mai spus Raţ.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Vom elimina Turcia la barajul pentru World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:40 21 nov.
Bogdan Andone, resemnat după eșecul cu Universitatea Craiova: „Este o pălărie prea mare pentru noi”
23:32 21 nov.
Control antidoping după FC Argeș – Universitatea Craiova 1-2! Ce jucători au fost testați
23:19 21 nov.
Nicușor Bancu nu s-a ferit de cuvinte, după victoria cu FC Argeș: „Contează antrenorul, plecasem cu Rădoi”
23:08 21 nov.
Schimbări în lotul FCSB-ului pentru meciul cu Petrolul. Jucătorii pe care mizează Mihai Stoica: „Au moral bun”
22:58 21 nov.
Filipe Coelho, concluzii după debutul cu victorie la Universitatea Craiova: „Nu a fost ușor”
22:46 21 nov.
Ștefan Baiaram, mesaj ferm despre Filipe Coelho, după primul meci fără Mirel Rădoi la Craiova: „Nu poate schimba tot”
1 Ce lovitură! Andrei Rațiu a semnat până în 2030 2 Antrenorul care a făcut istorie cu Liverpool îl vrea pe Ianis Hagi. Ofertă de top pentru căpitanul naţionalei 3 Afacerea în care Adrian Mutu a investit 1.5 milioane de euro. S-a asociat cu un greu din lumea business-ului românesc 4 Jucătorul de la Universitatea Craiova pe care Meme Stoica a pus ochii: “Foarte, foarte bun!” 5 Naționala României se va duela cu Slovacia sau Kosovo în martie, chiar dacă pierde cu Turcia 6 Imagini emoţioante cu Gigi Becali, în biserică. Ieri s-a operat, astăzi a plâns la slujbă
Citește și