Închide meniul

Reacţia lui Ion Iliescu după moartea lui Ivan Patzaichin! “Şi-a dedicat viaţa, după retragerea din activitate, transmiterii experienţei”

Antena Sport Publicat: 5 septembrie 2021, 14:03

Reacţia lui Ion Iliescu după moartea lui Ivan Patzaichin! Şi-a dedicat viaţa, după retragerea din activitate, transmiterii experienţei

Profimediaimages

”Am aflat cu deosebită tristeţe vestea încetării din viaţă a lui Ivan Patzaichin, reprezentant de frunte al sportului românesc, multiplu campion naţional, european, mondial şi olimpic, un suflet generos, un luptător sub culorile tricolorului, pentru afirmarea valorilor olimpismului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Fire generoasă, şi-a dedicat viaţa, după retragerea din activitate, transmiterii experienţei acumulate în timp către tinerele generaţii, pentru a asigura continuitatea unui sport care a făcut gloria României timp de decenii. Implicarea sa civică a lăsat, cu adevărat, urme. A inspirat tinerii, i-a mobilizat, i-a învăţat să se implice, la rândul lor, în viaţa societăţii”, a scris Ion Iliescu pe blogul său, postarea având titlul ”Adio, Ivan!”..

Reacţia lui Ion Iliescu după moartea lui Ivan Patzaichin

El îşi aminteşte că pe Ivan Patzaichin l-a cunoscut când a fost recrutat pentru sportul de performanţă după câteva concursuri în Deltă.

”Era un adolescent slăbuţ, fragil şi toată lumea a rămas uimită cu ce vitalitate concura acest băiat, care s-a urcat cu siguranţă în barcă, câştigând cursa. Drumurile noastre s-au intersectat mai des în perioada în care, răspunzând de gospodărirea Apelor Române, am acceptat şi conducerea Federaţiei Române de Kaiac-Canoe. Un sport care educă şi formează caractere. În acea perioadă a fost construită baza de antrenament de la Bascov, lângă Piteşti. Iar rezultatele s-au cunoscut. Am admirat tenacitatea şi fermitatea cu care Ivan şi-a urmărit proiectele, care s-au adresat în special copiiilor şi tinerilor. Nu a uitat de unde a plecat, şi nu i-a uitat pe cei care au contribuit la reuşitele sale”, afirmă fostul preeşedinte.

El sublniază că, mai presus de orice, Ivan Patzaichin a fost un OM, şi pentru asta a fost iubit şi admirat.

Reclamă
Reclamă

”Moştenirea lui sportivă este consistentă şi face parte din tezaurul de valori simbolice al României. Transmit sincerele mele condoleanţe familiei şi prietenilor lui. Dumnezeu să-l odihnească în pace!”, îşi încheie Iliescu postarea.

Ivan Patzaichin a încetat din viaţă duminică, la vârsta de 71 de ani. Familia sa a postat pe pagina sa de Facebook un mesaj în care anunţă că ”Ivan a plecat şi nu se mai întoarce”. Sportivul a murit după o lungă suferinţă.

Ivan Patzaichin s-a născut la 26 noiembrie 1949, la Mila 23, în judeţul Tulcea. Este cvadruplu laureat cu aur la Jocurile Olimpice de vară din 1968, 1972, 1980 şi 1984 şi triplu laureat cu argint.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
9:10

EXCLUSIVLiga Campionilor cu FCSB sau World Cup 2026 cu România? Răspunsul lui Denis Alibec

8:59

VIDEONeymar a luat roşu după ce a băgat mingea în poartă cu mâna! Starul brazilian a protestat vehement

8:50

Ianis Zicu, mesaj la 7 dimineaţa: “Nu am dormit de 24 de ore! Sunt foarte fericit că pot să plec lasând jucătorii în Liga 1”

8:42

Răzvan Burleanu a dat verdictul după transferul lui Alibec la FCSB: “Naţionala va putea să beneficieze”

8:28

Max a dat chix la final! Concluzia lui Adrian Georgescu, după Marele Premiu al Spaniei

8:18

Alin Roman, atac fără precedent la colegii săi străini de la Poli Iaşi: “Nu poţi să îi motivezi. Îşi fac grupuleţe”

1 FotoLuis Enrique, omagiu emoţionant pentru fiica lui decedată după ce a câştigat Liga Campionilor cu PSG! 2 Charles Leclerc, replică pentru Max Verstappen! Olandezul a vrut penalizarea pilotului de la Ferrari 3 FotoReacţia iubitei lui Istvan Kovacs după ce arbitrul român a condus de la centru finala Ligii Campionilor! 4 Mesajul FRF pentru Istvan Kovacs! Au reacţionat imediat după finala PSG-Inter+Gestul arbitrului din finalul meciului 5 VideoMax Verstappen a fost penalizat cu 10 secunde în Marele Premiu al Spaniei! Cursă de coşmar pentru olandez 6 Genoa a anunţat transferul oficial al lui Nicolae Stanciu. Mesaj superb în limba română
Citește și