Închide meniul

Rebecca Cheptegei a murit la 33 de ani, după ce iubitul ei i-a dat foc! Atleta a concurat la Jocurile Olimpice 2024

Publicat: 5 septembrie 2024, 11:46

Rebecca Cheptegei a murit la 33 de ani, după ce iubitul ei i-a dat foc! Atleta a concurat la Jocurile Olimpice 2024

Rebecca Cheptegei, la Jocurile Olimpice de la Paris / Profimediaimages

Rebecca Cheptegei a murit la 33 de ani. Vestea tragică a fost anunţată de preşedintele Comitetului Olimpic din Uganda. Atleta a încetat din viaţă după ce iubitul ei i-a dat foc în faţa copiilor săi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După ce a suferit arsuri pe 80% din suprafaţa corpului, duminică, atleta ugandeză Rebecca Cheptegei a murit din cauza rănilor suferite miercuri seara.

Rebecca Cheptegei a murit la 33 de ani

Ea fusese internată în spital luni, după ce un bărbat identificat de poliţie drept partenerul ei a stropit-o cu benzină şi apoi i-a dat foc.

Am aflat cu tristeţe de moartea atletei noastre olimpice Rebecca Cheptegei în urma unui atac violent din partea iubitului ei. Fie ca sufletul ei să se odihnească în pace şi condamnăm ferm violenţa împotriva femeilor”, a declarat Donald Rukare, preşedintele Comitetului Olimpic din Uganda, într-un mesaj pe X, potrivit news.ro.

Acesta a fost un act laş şi lipsit de sens care a dus la pierderea unei mari atlete. Moştenirea ei va dăinui”, a afirmat el.

Reclamă
Reclamă

Sportiva în vârstă de 33 de ani era tratată la Moi Teaching and Referral Hospital din oraşul Eldoret, în vestul Kenyei, unde se afla în „stare critică” după ce a suferit arsuri „pe peste 80%” din suprafaţa corpului, potrivit medicilor. Un membru al personalului spitalului a declarat miercuri că starea ei s-a înrăutăţit după ce „a dezvoltat o infecţie bacteriană de septicemie”.

Federaţia de atletism din Uganda s-a declarat „profund întristată” de moartea atletei sale, „o victimă tragică a violenţei domestice”, într-un mesaj pe X: „Condamnăm astfel de acte şi cerem dreptate”.

Potrivit unui raport al poliţiei consultat de AFP, suspectul identificat drept Dickson Ndiema Marangach a pătruns în proprietatea Rebeccăi Cheptegei luni, în jurul orei 14.00, când aceasta se afla la biserică cu copiii săi.

Reclamă

Când s-au întors de la biserică, el a stropit-o cu benzină şi a incendiat casa în faţa copiilor ei, două fete în vârstă de 9 şi 11 ani, potrivit cotidianului kenyan The Standard.

Relaţia exactă dintre atletă şi suspect, care a suferit de asemenea arsuri şi a fost spitalizat la Eldoret MTRH, nu a fost clară. Raportul poliţiei i-a descris ca fiind „un cuplu care avea dispute familiale constante”.

Rebecca Cheptegei a ocupat locul 44 la maratonul de la Paris.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
10:06

Luka Modric, dorit în Serie A după plecarea de la Real Madrid. La ce echipă ar putea juca

9:41

Bogdan Lobonţ, verdict despre portarii naţionalei înaintea partidei cu Austria: “El e cel mai bun”

9:32

Ioan Andone, convins că Marius Măldărăşanu ar fi trebuit să o preia pe Rapid: “Pe el îl vedeam”

9:03

Marea Britanie vrea să îl dea în judecată pe Roman Abramovich

8:56

Horaţiu Moldovan, aproape de revenirea la Atletico Madrid. Spaniolii au dezvăluit ce se întâmplă cu portarul român

8:56

Ionuţ Panţiru le-a cerut scuze fanilor de la Voluntari după penalty-ul ratat: “Din vina mea mai stăm un an în Liga 2”

1 “Sunt prieten cu Gigi Becali!” Patronul de la Metaloglobus, revoltat după promovare: “Taxele mele se duc la Steaua” 2 EXCLUSIVCând revine Ianis Hagi! Se recuperează la Mogoşoaia alături de naţionala României 3 Florin Pîrvu, după ce Voluntari a ratat Liga 1: “Nu-l felicit în niciun caz pe Adrian Mihalcea” 4 Max a dat chix la final! Concluzia lui Adrian Georgescu, după Marele Premiu al Spaniei 5 Unirea Slobozia rămâne în Liga 1! Echipa lui Adrian Mihalcea a învins Voluntari la loviturile de departajare! 6 Plecări pe bandă rulantă de la Universitatea Craiova! Mirel Rădoi a renunţat la doi jucători în două ore
Citește și