Închide meniul

Roger Federer, apariţie de senzaţie în România. Motivul pentru care marele campion elveţian a venit în ţara noastră

Valentin Pîrcălabu Publicat: 27 mai 2023, 11:48

Comentarii
Roger Federer, apariţie de senzaţie în România. Motivul pentru care marele campion elveţian a venit în ţara noastră

Facebook Poliţia Română de Frontieră

Roger Federer a avut apariţie de senzaţie în România. Marele campion de tenis a oferit o adevărată lecţie de modestie cu apariţia sa.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Deşi este unul dintre cei mai bogaţi sportivi din toate timpurile, Roger Federer a oferit o adevărată lecţie de modestie cu apariţia sa. Federer a ales o ţinută sport şi a purtat o şapcă pe cap.

Roger Federer, apariţie de senzaţie în România

Conform celor de la prosport.ro, Roger Federer a venit în România pentru a filma o reclamă la Buftea, pentru o cunoscută marcă de maşini. Elveţianul nu a stat nicio noapte în România şi a plecat în aceeaşi zi, la Dubai, cu o cursă de linie. Conform sursei citate, Federer ar fi trebuit să se întâlnească şi cu Ilie Năstase, dar aceasta a fost anulată în ultima clipă.

Cei de la Poliţia de Frontieră l-au recunoscut pe Federer în aeroportul Henri Coandă şi au postat pe reţelele de socializare o imagine cu marele campion de tenis. Federer este unul dintre cei mai titraţi jucători din istorie, acesta având în palmares 20 de titluri de Grand Slam.

Roger Federer s-a retras anul trecut din tenis

Roger Federer a vorbit despre recenta sa retragere şi a spus că este fericit, chiar dacă a rămas fără loc de muncă. A rămas cu 20 de titluri de Grand Slam, capitol la care este pe 3, după Rafael Nadal şi Novak Djokovic.

Reclamă
Reclamă

„Am pierdut ultimul meu meci de simplu (împotriva Polonezului Hurkacz, în sferturi la Wimbledon în 2021). Am pierdut ultimul meu meci de dublu (cu Nadal la Laver Cup din Londra).

Mi-am pierdut vocea deoarece am ţipat să încurajez echipa. Am pierdut ultima dată ca echipă. Mi-am pierdut locul de muncă, dar sunt foarte fericit. Sunt bine. Sunt foarte bine.

Ironic este că toată lumea se gândeşte la sfârşituri fericite, ca în basme, nu? Şi pentru mine aşa a fost, dar în moduri despre care nu am crezut că este posibil”, a declarat Federer pentru New York Times.

Reclamă

După ultimul meci, elveţianul a plâns cot la cot cu rivalul său etern, Rafael Nadal. Cei doi au oferit imagini care vor rămâne în istorie.

Rafael Nadal a rememorat un moment în care a fost emoţionat de reuşita lui Roger Federer. Se întâmpla atunci când elveţianul cucerea Roland Garros, primul şi singurul trofeu câştigat pe zgura de la Paris.

La momentul respectiv, „El Matador” s-a bucurat nespus pentru reuşita elveţianului, în ciuda rivalităţii pe care o aveau în circuit. Finala a fost câştigată de Roger Federer în faţa lui Robin Soderling.

„O să fiu foarte sincer cu voi, în acel moment nu am vrut ca el să câștige. Este o rivalitate și pentru el să câștige finala… Aveam opțiuni pentru numărul unu și el urma să mă depășească în clasament dacă se impunea, dar când a câștigat titlul, am fost emoționat până la lacrimi, a meritat să câștige.

Sunt o persoană care iubește sportul până la urmă, îl mai bătusem pe Federer (referindu-se la duelurile lor de la Roland Garros) și cred că cineva care este aproape de atâtea ori de titlu merită să câștige acel turneu și să completeze palmaresul titlurilor majore. M-a emoționat enorm, la final am plâns acasă cu emoția de a-l vedea pe Federer câștigând, pentru că am pentru el dincolo de rivalitatea pur sportivă, o mare apreciere și o mare admirație. Am plâns pentru ce a însemnat acel titlu pentru el”, a spus Nadal, conform cope.es.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se va impune Dennis Man la PSV Eindhoven?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:13
Zeljko Kopic a spus care e problema lui Dinamo, după 1-1 cu UTA: “Asta trebuie să rezolvăm!”
0:01
Cătălin Cîrjan sună mobilizarea la Dinamo, după 1-1 cu UTA: “Trebuie să arătăm altfel!”
23:59 15 aug.
Hakim Abdallah, după ce a fost omul meciului în Dinamo – UTA 1-1: “Acum sunt eu însumi”! Ce a spus de Kopic
23:41 15 aug.
Adi Mihalcea, val de laude pentru Hakim Abdallah după golul din 1-1 cu Dinamo: “Are calități fantastice”
23:37 15 aug.
Nicolae Stanciu a marcat primul gol într-un meci oficial pentru Genoa! Execuţie superbă a căpitanului naţionalei
23:23 15 aug.
Dinamo – UTA 1-1. “Câinii” au terminat meciul în 9 oameni! Au marcat Abdallah şi Karamoko
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Darwin Nunez, la Al Hilal. Manchester United l-a luat pe Sesko 2 Jucătorul “distrus” de Gigi Becali după ce FCSB a eliminat-o pe Drita din Europa League: “Nu prea a contat” 3 Mirel Rădoi a răbufnit după calificarea dramatică a Universității Craiova: „Dacă cineva m-a luat de prost…” 4 Gigi Becali și-a făcut planul de transferuri după calificarea în play-off-ul Europa League. Mutare de urgență 5 Daniel Pancu, uluit de un titular de la FCSB, după returul cu Drita: „E minunat, toți antrenorii și l-ar dori” 6 „Senzațional”. Ciprian Marica a remarcat un jucător de la FCSB, după calificarea în play-off-ul Europa League
Citește și