Închide meniul

Un campion naţional la ciclism a salvat viaţa unui turist muşcat de o viperă în Piatra Craiului. Cum a reuşit Vlad Dobre să intervină în timp record

Iulian Focșăneanu Publicat: 6 decembrie 2021, 10:54

Comentarii
Un campion naţional la ciclism a salvat viaţa unui turist muşcat de o viperă în Piatra Craiului. Cum a reuşit Vlad Dobre să intervină în timp record

Facebook Vlad Dobre

Managementul factorilor de risc în zona montană trebuie sa fie o activitate continuă, făcută cu atenţie şi responsabilitate, dar sa fii atent sa nu te muşte o vipera în luna decembrie, parca e totuşi ceva la care nu te aştepţi”, a transmis Salvamont România, distribuind mesajul Salvamont Zărneşti care povesteşte intervenţia la caz.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Vlad Dobre a salvat viaţa unui om muşcat de o viperă

Salvamontiştii au venit cu detalii. Incidentul s-a petrecut duminică, în Piatra Craiului, şi a fost unul total surprinzător.

Probabil ca pentru mulţi dintre noi este greu de crezut, dar acest caz atipic din creasta Piatra Craiului ne arata că nimic nu este imposibil. O persoană de sex masculin a fost atacată de o viperă… chiar dacă ne aflam în luna decembrie şi stratul existent de zăpadă a făcut ca toata creasta sa fie albă”, a transmis Salvamont Zărneşti.

Turistul ar fi sunat la 112, după ce a fost atacat de o viperă, foarte aproape de Vf. Ascuţit. Norocul său a fost că Vlad Dobre a fost în zonă şi i-a salvat viaţa.

Reclamă
Reclamă

Pentru acţiunea de salvare au fost esenţiale colaborarea salvatorilor montani din Zărneşti cu operatorii 112, indicaţiile personalului specializat din cadrul dispeceratului medical de urgenţă, faptul că a existat un om potrivit la locul potrivit, prin Vlad Dobre (campion naţional la ciclism – n.r.), aflat întâmplător la antrenament înspre Vf. Ascutit şi sprijinul din partea Serviciul Public Judeţean Salvamont Braşov”, au mai transmis salvamontiştii.

Vlad Dobre a coborât în timp record victima din Vf. Ascuţit până la preluarea de către Serviciul Salvamont Zărneşti, fiind asistat prin telefon de către medicul de urgenţă specializat din cadrul dispeceratului.

În mai puţin de 2 ore de la apel, persoana a fost preluata de SMURD, dusa la Spitalul Orăşenesc Zărneşti şi în final, la Spitalul Judetean Brasov, starea sa de sanatate fiind stabila”, au mai transmis salvamontiştii.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cum se va termina derby-ul etapei a 13-a din Liga 1, Dinamo - Rapid?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:54 16 oct.
“N-am mai văzut aşa ceva” Mihai Stoica a spus ce s-a întâmplat la FCSB după ultima decizie a lui Gigi Becali!
23:31 16 oct.
Robert Ilyeș l-a desființat, după 2-2 cu CFR: „Nu se poate așa ceva! Primul tren și trimis la Budapesta”
23:26 16 oct.
VideoJurnal Antena Sport | Tatăl lor a concurat în Dakar, iar ei fac senzaţie la călărie
23:20 16 oct.
“A fost gol valabil” A egalat-o cu o scăriţă, în prelungiri, pe CFR şi crede că Găman nu i-a lăsat să câştige!
23:08 16 oct.
Andrea Mandorlini a criticat arbitrajul, după remiza cu Csikszereda: „Mult prea lejer acordat”
23:03 16 oct.
George Găman le-a anulat un gol ciucanilor, dar CFR s-a plâns şi ea de arbitraj: “Nu a fost penalty”
1 Adrian Mutu a dat lovitura! Anunţul oficial 2 Gigi Becali a anunţat un nou transfer la FCSB: “Se uită Meme” 3 VIDEORomânia a învins Serbia şi la masculin şi la feminin! Tricolorii şi tricolorele, în sferturi la European 4 “Dinamo intră în Cartea Recordurilor”. Inițiativa fabuloasă în care se implică alb-roșiii la derby-ul cu Rapid 5 Veste uriaşă pentru Florin Niţă 6 EXCLUSIVDaniel Pancu a dat verdictul înainte de Dinamo – Rapid: “Pare o echipă mai omogenă”. Cine crede că va decide derby-ul
Citește și