Până acum, din cei 14 ”optmiari” existenți, unul singur se încăpățâna să rămână în picioare în fața românilor: Kangchenjunga, al treilea vârf al planetei, cu 8.586 metri, cel de ”neatins”, al doilea cel mai periculos din lume, cu o rată a mortalității de 29,1%.
Participant la 23 de expediții internaționale, Horia are opt ”optmiari” urcați. ”Am reușit această performanță fără oxigen suplimentar”, a spus el. Până pe la 1852, Kangchenjunga era considerat cel mai înalt vârf din lume, dar, după măsurătorile de atunci, ”Vârful XV”, cum era denumit ”Everestul”, a devenit, cu 8.848 de metri, ”Acoperișul lumii”.
- Horia este singurul român ajuns pe K2, Annapurna și Dhaulagiri
- Bosnia – România (7 iunie, 21:45, Antena 1) şi România – Finlanda (11 iunie, 21:45, Antena 1)
- Portugalia - Uzbekistan e marţi, de la ora 20:00, live pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Anglia - Ghana e marţi noaptea, de la ora 23:00, live pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Diferenţa de vârstă dintre Lionel Messi şi soţia lui, Antonella. Povestea lor de dragoste, scenariu de film
- Marea companie din România pe care Rinat Ahmetov vrea să o cumpere la jumătate de preț
- Nuntă mare la naționala României. Dennis Man s-a căsătorit și a făcut petrecere. Stanciu a fost naș
- Cine este Denisa Fazakas, iubita lui Istvan Kovacs. Cum arată şi din ce face bani
- Răzvan trece cu greu peste decesul lui Mircea Lucescu: “M-am întristat foarte tare” Şi familia este devastată

































