James ”Jim” Paul Montgomery a reușit să cucerească două medalii de aur, la 100 și 200 metri liber, la ”Mondialele” de la Belgrad, din 1973. David Popovici i-a egalat performanța la Budapesta
Primul înotător care a coborât sub 50 de secunde (49.99) la 100 de metri liber, Montgomery este de de patru ori medaliat la Jocurile Olimpice. În 1973, la primele Campionate Mondiale din istorie, cele de la Belgrad, a reușit să obțină medalia de aur atât la 100, cât și la 200 de metri liber, performanță egalată abia după 49 de ani, de românul David Popovici.
Introdus în Hall of Fame, fostul înotător a deschis ”Jim Montgomery Swim School” în Dallas.
- Montgomery este primul înotător care a coborât sub 50 de secunde la 100 de metri liber
- Are trei medalii de aur la JO de la Montreal, din 1976
- Columbia - Portugalia e duminică, de la ora 02:30, pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Iordania - Argentina e duminică, de la ora 05:00, în direct pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Cine este iubita lui Kylian Mbappe. Fotbalistul a renunţat la modelul transgender, pentru o viaţă cu ea
- Decizia radicală luată de Rusia, după declarațiile lui Emil Boc. Ce se va întâmpla la Cluj
- Soția unui fost jucător de la Dinamo, atacată cu briceagul în București. Poliția și Ambulanța au intervenit
- Gigi Becali, moment incredibil chiar de ziua lui! Patronul FCSB-ului i-a dat o palmă unui jurnalist
- Când s-a născut, de fapt, Gigi Becali! Milionarul a făcut dezvăluirea uimitoare în ziua în care e sărbătorit
































