Tarzan – Johnny Weissmuller – s-a născut în Freidorf, cartier al Timișoarei. Pentru că asta însemna, în 1904, Austro-Ungaria, și pentru că a emigrat, cu părinții săi, în Statele Unite, la șapte luni, dar și pentru că a afirmat, mereu, că a venit pe lume pe pământ american, Tarzan n-a fost considerat, niciodată, român
Deoarece era un copil bolnăvicios, părinții au fost sfătuiți să-l dea la înot. Johnny a intrat pe mâinile antrenorului Bill Bachrach și, din acel moment, a început o carieră senzațională, cu cinci titluri olimpice și o medalie de bronz, la polo pe apă, la Paris, în 1924.
De asemenea, 67 de titluri mondiale și 52 naționale. Primul om din istorie cu un minut la suta de metri liber și întâiul cu sub cinci minute la 440 de yarzi. Tarzan nu a pierdut nicio întrecere la amatori și este considerat cel mai mare înotător din prima jumătate a secolului trecut de către ”Associated Press”.
- Are cinci medalii de aur la JO de la Paris și Amsterdam, 1924 și 1928
- A început cu ”Tarzan, omul-maimuță”, în 1932
- Play-off-urile din NHL şi NBA sunt exclusiv în AntenaPLAY
- 6 Hours of Spa-Francorchamps e live în AntenaPLAY, pe 9 mai
- David Popovici şi-a luat maşină de 500.000 de euro. Imaginile surprinse în trafic cu înotătorul român
- Gest uriaş! Rică Răducanu primeşte sprijin financiar din partea Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României
- Motivul ireal pentru care Gigi Becali nu poate finaliza construcţia bisericii de lemn: “Au făcut sesizare”
- Ce moment pentru Cristi Chivu! Va deveni cetăţean de onoare al judeţului Caraş – Severin
- Sorana Cîrstea, adevărul despre despărțirea de Țiriac jr. A recunoscut pentru prima dată: “Lucrurile s-au schimbat”

































