Închide meniul

Christian Horner îi dă replica lui Max Verstappen după ce s-a plâns de monopostul din 2024: „A profitat la maxim”

Alexandra Costea Publicat: 20 ianuarie 2025, 10:50 / Actualizat: 20 ianuarie 2025, 12:25

Reclamă
Christian Horner îi dă replica lui Max Verstappen după ce s-a plâns de monopostul din 2024: A profitat la maxim”

Christian Horner şi Max Verstappen, la Marele Premiu al Olandei din 2023 - Profimedia

Directorul Red Bull a reacționat după ce Max Verstappen s-a plâns că monopostul din 2024 a fost un eșec timp de 70% din sezon. Echipa austriacă a terminat sezonul doar pe locul al 3-le în clasamentul constructorilor. Cu toate acestea, olandezul a reușit să cucerească cel de-al patrulea titlu mondial la piloţi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Christian Horner i-a dat dreptate pilotului său. Cu toate acestea, a ținut să clarifice situația pentru care monopostul nu a mai atins performațele din 2022 şi 2023.

Christian Horner i-a dat dreptate lui Max Verstappen

Max Verstappen a susținut că pentru 70% din cursele din 2024, monopostul Red Bull a fost un adevărat dezastru. În ciuda dificultăților pe care le-a întâmpinat, olandezul a terminat cu 63 de puncte în fața adversarului său Lando Norris. În cele din urmă s-a declarat mulțumit și mândru de ceea ce a reușit să obțină.

Red Bull a părut că avea un start de sezon dominant, care ar fi putut să repete performanța din 2023. În acel sezon, doar o singură cursă din calendar a fost câștigată de un pilot din afara echipei austriece, la Singapore de Carlos Sainz.

Horner a explicat că problemele din 2024 au început să apară după Marele Premiu din Miami, moment în care Lando Norris şi McLaren au început să se impună în Marele Circ. Cu toate acestea, consideră că datorită talentului lui Verstappen, titlul său nu a fost niciodată în pericol.

Reclamă
Reclamă

„Aș spune că este corect. De la Miami, aș spune că a fost un punct de cotitură. Monopostul era foarte greu de condus, dar Max a putut să se adapteze și să profite la maximum de ea. Cred că l-am îmbunătățit în ultimele curse, dar cu siguranță, şi la Monza, părea că titlul ne scapă.

Max a fost pilotul remarcabil, absolut. El face parte din echipă, câștigi ca echipă și pierzi ca echipă. Este absolut inspirat în garaj și are capul pe umeri. Este cel mai bun pilot de pe grilă”, a declarat șeful Red Bull, pentru racingnews365.com.

Ai sport în AntenaPLAY

Formula 1 revine în 2025, toate cursele urmând să fie transmise în Universul Antena. Prima etapă revine pe Melbourne Park, după o pauză de şase ani. Marele Premiu al Australiei va avea loc în perioada 14-16 martie 2025.

Reclamă

Trăiești live-ul în fiecare zi. În 2025, competițiile de Formula 1™, Formula 2™, Formula 3™ se văd în direct și integral în AntenaPLAY. Cele peste 24 de curse pot fi vizionate în canalul de sport live – AS LIVE, dar și pe canalele dedicate fiecărei competiții. Toate antrenamentele, calificările, sprinturile și cursele pentru marile premii de Formula 1™ vor putea fi urmărite în direct online.

Pe lângă acestea, abonații pot urmări și Liga Campionilor Asiei, Liga Portugal, Campionatul Greciei sau evenimente de MMA, gale de box, F1 Academy sau tenis de masă.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuşi Real Madrid încă o "remontada" în Liga Campionilor, după 0-3 cu Arsenal?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
22:04

EXCLUSIV„Să mergem la Mondiale!” Dezvăluiri din interiorul echipei! Mircea Lucescu, talismanul naţionalei

21:57

EXCLUSIV„Se va bate la titlu!” Foștii jucători de la Rapid au încredere în echipa lui Marius Șumudică!

21:23

Lionel Messi, aproape să semneze! Anunțul momentului despre viitorul superstarului

21:10

VideoJurnal AntenaSport | Dănuț Lupu și Giani Kiriță s-au întrecut cu fetele de la fitness

21:07

LIVE SCOREHermannstadt – Petrolul 1-1. Gicu Grozav a deschis scorul. Gloria Buzău – Poli Iași 0-1

21:06

VideoJurnal AntenaSport | Vechii rapidişti vor titlul în Giuleşti

1 I-a spulberat visul lui Istvan Kovacs, după Rangers – Bilbao: „Sunt şanse foarte mici ca el să mai arbitreze” 2 Istvan Kovacs, protagonist în Rangers-Bilbao! După eliminare, a acordat şi un penalty. Totul, după consultarea VAR 3 Cehii au dat verdictul despre Albion Rrahmani, după aproape un sezon la Sparta Praga: „E blocat pe bancă!” 4 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiova 5 Valentin Creţu şi Mihai Popescu, la un pas de bătaie în vestiarul FCSB 6 Raphinha, făcut praf în Spania, după Barcelona – Dortmund 4-0! „Nu-i faci asta unui copil”
Citește și