Compania care deţine Formula 1 a preluat MotoGP! Liberty Media, care deţine „Marele Circ” din 2017, a făcut încă o achiziţie uriaşă în lumea sporturilor cu motor. Compania americană a cumpărat Dorna, compania-mamă a MotoGP, pentru o sumă fabuloasă.
Formula 1™, Formula 2 şi Formula 3 se vor vedea în următorii trei ani în AntenaPLAY. 24 de curse de Formula 1 vor fi în 2024 în direct pe Antena 1, Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY.
Compania care deţine Formula 1 a cumpărat MotoGP! Suma colosală plătită de americanii de la Liberty Media
Compania americană Liberty Media, care patronează Formula 1, a anunţat luni preluarea companiei-mamă a Campionatului Mondial de MotoGP, Dorna, în schimbul sumei de 4,2 miliarde de euro, informează Reuters, potrivit agerpres.ro.
„Liberty Media va achiziţiona aproximativ 86% din Dorna, managementul Dorna păstrând aproximativ 14% din capitalul propriu… Tranzacţia reflectă o valoare a companiei pentru Dorna/MotoGP de 4,2 miliarde de euro (4,53 miliarde de dolari) şi o valoare a capitalului propriu de 3,5 miliarde de euro’, se arată într-un comunicat difuzat de MotoGP.
„Suntem încântaţi să ne extindem portofoliul de active sportive şi de divertisment de prim plan prin achiziţionarea MotoGP”, a declarat Greg Maffei, preşedintele şi CEO-ul Liberty Media.
BREAKING! 📣 #MotoGP has some exciting news!
Read the full announcement below ⬇️
NEWS | 📰 https://t.co/vDMAohfDXK
— MotoGP™🏁 (@MotoGP) April 1, 2024
Conducătorul companiei Dorna, Carmelo Ezpeleta, a spus la rândul său: „Suntem încântaţi de ceea ce aduce această piatră de hotar pentru Dorna, paddock-ul MotoGP şi fanii curselor”
Achiziţia urmează să fie finalizată până la sfârşitul anului, sub rezerva avizelor şi aprobărilor din partea autorităţilor legale, subliniază MotoGP.