Final dramatic la Silverstone! Lewis Hamilton a câştigat cursa cu pană în ultimul tur

De Antena Sport
Publicat: 2.08.2020, 15:23

Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat, duminică, pe circuitul de la Silverstone, Grand Prix-ul de Formula 1 al Marii Britanii.

Lewis Hamilton

Twitter Silverstone

Succesul a fost cu atât mai mare dacă ţinem cont că Hamilton a trecut linia de sosire cu pană. Lewis s-a impus pentru a şaptea oară în carieră la Silverstone.

Charles Leclerc a terminat pe locul 3 cursa de la Silverstone

Finalul a fost unul incredibil. Hamilton a trecut linia de sosire cu un pneu făcut praf. Valtteri Bottas a căzut de pe locul 2 pe 11 în ultimele două tururi, iar Sainz a ajuns de pe 4 pe 13 în ultimul tur.

Pe locul doi s-a clasat Max Verstappen (Red Bull Racing), iar pe trei a terminat Charles Leclerc (Ferrari). Etapa următoare, 70th Anniversary Grand Prix, se va desfăşura pe 9 august, tot la Silverstone.

Top 10 Silverstone

Lewis Hamilton, 100 de victorii în Formula 1
Formula 1 • 26 sept., 16:57
Lewis Hamilton, 100 de victorii în Formula 1! Britanicul a câștigat dramatic Marele Premiu al Rusiei. Max Verstappen, revenire uluitoare de pe ultimul loc
Max Verstappen şi Lewis Hamilton au abandonat
Formula 1 • 12 sept., 18:09
Daniel Ricciardo a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Italiei şi a băut şampanie din ghete. Hamilton şi Verstappen, accident incredibil la Monza!
Esteban Ocon, campion la Hungaroring
Formula 1 • 1 aug., 23:20
Nebunie la Hungaroring. Esteban Ocon a câştigat Marele Premiu al Ungariei. Sebastian Vettel, descalificat!

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

Dormea liniștit când a simțit că ceva se mișcă lângă el, în pat. Când a ridicat pătura a încremenit de spaimă. Ce era acolo
14:55 LIVE TEXTSimona Halep – Gabriela Ruse 6-1, 5-2! „Simo” a început în forță aventura la Transylvania Open 2021. Fostul lider mondial a câștigat detașat primul set 14:50 Helmut Duckadam a tranșat războiul dintre FCSB și CSA: „Steaua n-a retrogradat și nici n-a promovat! A jucat doar în Liga 1!” 14:48 Emma Răducanu: „România, te iubesc!” Reacţia genială a celor de la WTA 14:04 „Rednic e om, nu e Dumnezeu!” O legendă dinamovistă deplânge situația „câinilor”: „E greu să ieși din zona asta!” 13:46 Oficial: Încă un club din Liga 1 a cerut intrarea în insolvenţă! Aproape de prăpastie 13:28 FCSB poate da lovitura pe piaţa transferurilor, dacă preţul e corect. „Eu nu mă pot împotrivi” 13:24 Valeriu Iftime și-a pierdut răbdarea cu Gigi Becali! „Nu e nimic clar!” Patronul lui FC Botoșani vrea cu orice preț banii din transferul lui Olimpiu Moruțan la Galatasaray 13:18 Justiţia spaniolă a făcut anunţul! Ce se întâmplă cu Lucas Hernandez. Starul risca o pedeapsă de 6 luni de închisoare cu executare 13:17 VideoMarcel Cerdan, iubitul lui Edith Piaf, campionul mondial de la ”mijlocie”, decedat la 33 de ani 12:56 „Arbitrilor le e teamă de Hagi!” Unul dintre cei mai longevivi antrenori din Liga 1 iese la atac: „Eu nu sunt tratat ca Petrescu sau Iordănescu!”
1
Foto Derapaj incredibil în direct: „Camavinga este mai negru decât costumul!” Prezentatoarea TV a fost dată afară