Helmut Marko, consultantul celor de la Red Bull, a anunţat că Max Verstappen va continua la echipa austriacă. În ultimele săptămâni, viitorul campionului mondial a fost pus sub semnul întrebării, în condiţiile în care şi Christian Horner, fostul team-principal al echipei, a fost demis după 20 de ani petrecuţi la echipă.
Numele celor de la Mercedes s-a vehiculat în mai multe rânduri în ultima perioadă, asta după ce Toto Wolff nu s-a ferit să spună că şi l-ar dori pe olandez la echipă.
Helmut Marko a anunţat că Max Verstappen nu pleacă de la Red Bull
Se pare însă că Max Verstappen nu va pleca de la Red Bull. Helmut Marko, unul dintre cei mai importanţi oameni de la Red Bull, a declarat în presa din Germania că olandezul va rămâne la echipă:
“Da, pot confirma că Max Verstappen va pilota pentru Red Bull şi în 2026”, a spus Marko, pentru sport.de.
Sursa menţionată mai sus scrie şi că Max Verstappen a vorbit de mai multe ori despre faptul că vrea să îşi încheie cariera la Red Bull, ultima oară chiar la Spa, acolo unde tocmai a avut loc Marele Premiu al Belgiei. Verstappen mai are contract cu Red Bull până în 2028.
După 13 etape, Max Verstappen se află pe locul 3 în clasamentul piloţilor, cu 185 de puncte. Lider este Oscar Piastri de la McLaren, cu 266 de puncte.
La finalul săptămânii are loc Marele Premiu al Ungariei. Cursa de la Hungaroring va avea loc duminică, de la ora 15:45, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.
Ai sport în AntenaPLAY
Trăiești live-ul în fiecare zi, pentru că ai sport live în orice moment. Și în 2025, competițiile de Formula 1™, Formula 2™, Formula 3™, se văd live integral în AntenaPLAY. Cele peste 24 de curse pot fi vizionate în canalul de sport live, AS LIVE, dar și pe canalele dedicate fiecărei competiții. Toate antrenamentele, calificările, sprinturile și cursele pentru marele premiu de Formula 1™ vor putea fi urmărite live online.
