Lewis Hamilton a scris istorie în Marele Premiu al Australiei! Pilotul Mercedes a stabilit un record impresionant

Sebastian Cristian Publicat: 2 aprilie 2023, 12:45

Comentarii
Lewis Hamilton a scris istorie în Marele Premiu al Australiei! Pilotul Mercedes a stabilit un record impresionant

Lewis Hamilton / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Lewis Hamilton a scris istorie în Marele Premiu al Australiei! Pilotul Mercedes a stabilit un record impresionant, în cea de-a treia etapă a sezonului a sezonului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Septuplul campion mondial a încheiat pe locul 2 cursa, în spatele lui Max Verstappen, monopostul Red Bull fiind în continuare mult prea puternic.

Lewis Hamilton a scris istorie în Marele Premiu al Australiei! Pilotul Mercedes a stabilit un record impresionant

În primele 2 Grand Prix-uri din acest sezon, britanicul a terminat doar pe locul 5. În cursa din Australia însă, monopostul Mercedes a făcut un pas înainte, iar Lewis Hamilton a pilotat fără greșeală.

Grație acestui podium, septuplul campion mondial a devenit primul pilot din istoria Formulei 1 care a reușit să se claseze cel puțin o dată pe podium în 17 sezoane consecutive. Vechiul record era stabilit tot de Lewis Hamilton.

Reclamă
Reclamă

Lewis Hamilton, cuvinte de laudă pentru rivali: „Red Bull are cel mai rapid monopost pe care l-am văzut vreodată!”

Lewis Hamilton are cuvinte de laudă pentru rivali. Pilotul celor de la Mercedes a fost impresionat de viteza pe care o dezvoltă monopostul din acest an al celor de la Red Bull.

„Cu siguranță nu am văzut niciodată o mașină atât de rapidă. Chiar si atunci când noi am fost rapizi, nu am fost chiar atât de rapizi. Red Bull are cel mai rapid monopost pe care l-am văzut vreodată.

Nu știu cum sau de ce, dar m-a depășit (n.r. Max Verstappen) cu o viteză foarte mare. Nici măcar nu m-am deranjat să mă apăr pentru că știam că există o diferență uriașă de viteză”, a declarat Lewis Hamilton, potrivit autosport.com.

Reclamă

George Russell rămâne optimist după startul modest de sezon: „Mercedes poate fi mai rapidă în următoarele curse!”

George Russell rămâne optimist după startul modest de sezon. Pilotul celor de la Mercedes crede că lucrurile se vor îmbunătăți pentru echipa sa în următoarele curse.

„Cu siguranță am făcut un pas în direcția potrivită. Cred că am maximizat potențialul monopostului. Calificările au fost foarte bune. Am obținut locul 4, adică cel mai bun rezultat posibil în acest moment. M-am simțit foarte bine în mașină și sunt sigur că Mercedes poate fi mai rapidă în următoarele curse.Cred că la Imola vom arăta adevăratul potențial. Poate chiar mai devreme, dar trebuie să gândim bine opțiunile pe care le avem. Nu avem de gând să grăbim lucrurile, dacă nu suntem 120% siguri că totul este făcut corect. În plus, cu cât aștepți mai mult, cu atât va fi impactul mai mare.

Vrem să câștigăm curse în acest an, asta ne dorim. Bineînțeles, ne dorim să ne luptăm pentru titluri, dar Red Bull face o treabă excelentă. Diferența dintre ei și restul echipelor e cea mai mare pe care am văzut-o în ultimii 6-7-8 ani, este ceva impresionant”, a declarat George Russell, potrivit autosport.com.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine câștigă titlul de golgheter la Cupa Mondială?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
9:15

Selecţionerul Mexicului vrea mai mult după debutul cu victorie la Cupa Mondială 2026: “Nu am jucat bine în prima repriză”

9:06

Foto“Asta nu este Shakira… cine e?!?!” Fanii au venit cu replici tari după ceremonia de deschidere a World Cup 2026

8:58

Haos lângă Estadio Azteca, în prima zi a Campionatului Mondial. Fostul star al lui Real Madrid, prins în mijlocul incidentelor

8:55

Coreea de Sud, statistică incredibilă la Cupa Mondială! Ce a reuşit naţionala lui Son

8:44

Heung-Min Son a stabilit o bornă impresionantă, după Coreea de Sud – Cehia 2-1. Doar un singur jucător a mai reuşit asta

8:00

Campionatul Mondial 2026 | Rezultate, program şi clasamente de la turneul final din-Statele-Unite, Canada şi Mexic

1 Jovan Markovic a bătut palma! Echipa din Liga 1 la care va evolua fostul atacant de la Universitatea Craiova 2 Meciul de deschidere de la Mondial a scris istorie! De 20 de ani nu s-a mai întâmplat asta 3 Ceremonia de Deschidere din Canada a Cupei Mondiale (20:30, AntenaPLAY). Spectacol la Toronto 4 VIDEOMexic – Africa de Sud 2-0! Gazdele Mondialului câștigă primul meci de la Mondial, în direct la Antena! 5 A plecat de la FCSB şi a semnat cu altă echipă din Liga 1: “Face pasul în primul eşalon” 6 Programul zilei a 2-a de la Cupa Mondială! Meciurile transmise în direct pe Antena 1 şi AntenaPLAY
Citește și