Închide meniul

McLaren şi Ferrari se luptă pentru titlul mondial la Marele Premiu de la Abu Dhabi! Duel “de foc” în clasamentul la constructori

Alex Masgras Publicat: 1 decembrie 2024, 21:55

Comentarii
McLaren şi Ferrari se luptă pentru titlul mondial la Marele Premiu de la Abu Dhabi! Duel de foc în clasamentul la constructori

Lando Norris şi Charles Leclerc / Profimedia

McLaren şi Ferrari se îndreaptă către Marele Premiu de la Abu Dhabi, ultima etapă a sezonului 2024, cu gândul numai la titlul mondial la construcori. După nebunia din cursa Marelui Premiu din Qatar, cele două echipe sunt despărţite de numai 21 de puncte.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

McLaren a primit însă o lovitură dură pe Lusail International Circuit, atunci când Lando Norris a primit o penalizare de 10 secunde pentru nerespectarea unui dublu steag galben, în momentul în care se afla pe locul 2.

Titlul la constructori se decide între McLaren şi Ferrari în Marele Premiu de la Abu Dhabi

Lando Norris şi-a ispăşit pedeapsa cu un stop and go, chiar după un Safety Car. Astfel, de pe locul 2, pilotul McLaren a revenit pe circuit pe locul 15, ultimul în acel moment, ţinând cont de cele cinci abandonuri care au avut loc în Qatar.

Actualul pilot de pe al doilea loc din clasamentul piloţilor a reuşit în cele din urmă să recupereze şi să ajungă pe locul 10, loc care oferă un punct. Mai mult, britanicul a obţinut şi punctul bonus pentru cel mai rapid tur în cursă, reuşind să aducă alte două puncte în contul celor de la McLaren.

Oscar Piastri, celălalt pilot de la McLaren, a încheiat cursa pe locul 3, obţinând 15 puncte. Charles Leclerc a adus 18 puncte pentru Ferrari graţie locului 2 obţinut în Qatar, în timp ce Carlos Sainz, prin clasarea pe locul 6, a adus alte 8 puncte.

Reclamă
Reclamă

Înaintea Marelui Premiu de la Abu Dhabi, McLaren se află pe primul loc, cu 640 de puncte, în timp ce Ferrari ocupă poziţia a doua, cu 619 puncte. Cum Marele Premiu de la Abu Dhabi este unul clasic, fără sprint, o echipă poate obţine cel mult 44 de puncte.

Ultimul titlu cucerit de Ferrari la constructori a venit în anul 2008. Kimi Raikkonen şi Felippe Massa au adus titlul, în acelaşi an când italienii au trăit o adevărată deziluzie. Felippe Massa s-a luptat pentru titlul mondial la piloţi până în ultimul tur al sezonului, dar a pierdut în faţa pilotului McLaren de la acea vreme, Lewis Hamilton, cel care va deveni pilot Ferrari din luna ianuarie.

Dacă McLaren a obţinut ultimul titlu la piloţi cu Lewis Hamilton în 2008, ultimul titlu la constructori a venit în 1998, atunci când pentru echipă pilotau Mika Hakkinen şi David Coulthard.

Reclamă

Ai sport în AntenaPLAY

Trăiești live-ul în fiecare zi. În 2024, competițiile de Formula 1™, Formula 2™, Formula 3™ se văd în direct și integral în AntenaPLAY. Cele peste 24 de curse pot fi vizionate în canalul de sport live – AS LIVE, dar și pe canalele dedicate fiecărei competiții. Toate antrenamentele, calificările, sprinturile și cursele pentru marile premii de Formula 1™ vor putea fi urmărite în direct online.

Pe lângă acestea, abonații pot urmări și Liga Campionilor Asiei, Liga Portugal, Campionatul Greciei sau evenimente de MMA, gale de box, F1 Academy sau tenis de masă.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Pe ce loc va termina România în Grupa B4 a Nations League, din care mai fac parte Polonia, Bosnia şi Suedia?
Loading ... Loading ...
Citește și:
10:22
Neluţu Varga, anunţ despre viitorul lui Ciprian Deac la CFR Cluj, în ziua în care mijlocaşul împlineşte 40 de ani
10:17
Răzvan Lucescu, mândru de jucătorii lui PAOK, după remiza cu AEK! A numit momentul care a schimbat partida: “Psihologic”
9:57
Mihai Stoica a dat replica, după atacul lui Gigi Becali: “Asta s-a întâmplat, din nefericire”
9:32
Neymar s-a întors! Primul meci al brazilianului după operaţia la genunchi din decembrie
9:22
Ce au arătat echipele mari în Bahrain. Analiza lui Adrian Georgescu
9:21
FCSB “tremură” pentru play-off! Ce şanse are campioana en-titre de a prinde un loc în Top 6
1 Alessandro Del Piero l-a criticat pe Cristi Chivu, după Inter – Juventus 3-2: “A greşit! Poate îşi va da seama” 2 FotoPetrecere la Dinamo: Florentin Petre s-a căsătorit pentru a treia oară. Zeljko Kopic şi jucătorii nu au lipsit de la nuntă 3 FotoValentin Costache, în lacrimi după ce a marcat în ultimul lui meci pentru UTA: “Nu mă mai lăsau să joc” 4 Universitatea Craiova – FCSB 1-0. Înfrângerea care adânceşte colapsul, campioana se îndepărtează de play-off 5 “MM s-a înşelat” Transferul pe care Gigi Becali îl regretă, după Craiova – FCSB 1-0: “Nu eram în situaţia asta” 6 Gigi Becali nu l-a iertat! Jucătorul scos de patronul FCSB-ului la pauza meciului cu Universitatea Craiova
Citește și