Mercedes recunoaște că i-a “distrus” cursa lui Lewis Hamilton, la Marele Premiu din Singapore! Greșeala menționată de oficiali

Alex Ioniță Publicat: 26 septembrie 2024, 14:40

Comentarii
Mercedes recunoaște că i-a distrus cursa lui Lewis Hamilton, la Marele Premiu din Singapore! Greșeala menționată de oficiali

Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Mercedes recunoaște că i-a “distrus” cursa lui Lewis Hamilton, la Marele Premiu din Singapore! Directorul tehnic James Allison a vorbit despre tactica utilizată în cadrul cursei, pe care o consideră o greșeală.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore a fost câștigată de Lando Norris și a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY. Lewis Hamilton s-a clasat pe poziția a 6-a.

Mercedes recunoaște că i-a “distrus” cursa lui Lewis Hamilton, la Marele Premiu din Singapore!

La câteva zile de la cursă, directorul tehnic de la Mercedes, James Allison, a transmis faptul că tactica de a folosi, la monopostul lui Hamilton, pneuri soft-hard a fost o greșeală.

Decizia l-a pus în dificultate pe Hamilton, iar Allison este de părere că o alegere mai bună ar fi fost reprezentată de tactica tradițională, de a folosi pneuri medium-hard.

“Înainte să ofer explicații, voi începe prin a spune că nu ar fi trebuit să începem cursa pe pneuri soft. Această alegere a fost o greșeală. Dacă aș putea da timpul înapoi, le-am alege pe cele medium.

Reclamă
Reclamă

Motivul din spatele acestei decizii a fost că o roată cu pneuri soft își oferă o șansă bună de a începe cursa abrupt, de a trece de câteva locuri în primele ture ale cursei. Nu am avut nicio așteptare reală legată de faptul că vom suferi dificultăți.

Odată ajunși la tactica pneurilor soft, ne-am gândit să schimbăm și tactica legată de pit stop-uri în mai multe momente ale cursei. Chiar dacă i-am fi schimbat pneurile, Lewis nu și-ar fi recăpătat pozițiile pierdute din cauza unui eventual pit-stop, după calculele noastre”, a spus oficialul Mercedes, citat de formula1.com.

Daniel Ricciardo, votat pilotul zilei în Marele Premiu din Singapore!

Daniel Ricciardo a fost votat pilotul zilei în Marele Premiu din Singapore! Votul i-a surprins pe unii pasionați de Formula 1, având în vedere că australianul a încheiat cursa pe ultima poziție.

Reclamă

Totuși, fanii s-au mobilizat, cel mai probabil, datorită unor informații apărute în presă, în ultima perioadă.

Conform unor zvonuri, cursa din Singapore ar putea să fi fost ultima pentru Ricciardo, având în vedere că acesta ar putea fi dat afară și înlocuit de Liam Lawson.

Astfel, fanii Formulei 1 au încercat să îi aducă un omagiu australianului care, în decursul carierei, a câștigat 8 curse și a concurat în alte 257 de Formula 1.

Totodată, de menționat este faptul că Ricciardo a stabilit, în finalul cursei, cel mai rapid tur.

Marele Premiu de Formula 1 din Singapore a fost în direct pe Antena 1 și LIVE STREAM în AntenaPLAY. Antena este casa curselor de Formula 1 pentru următorii 3 ani.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Care va fi marea finală a Campionatului Mondial?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
9:57

Plecat de la Dinamo după o ceartă cu Kopic, Olsen e aproape să semneze

9:42

Moment istoric pentru Sorana Cîrstea, în ultimul an al carierei

9:34

Jannik Sinner, discurs de mare campion după triumful de la Wimbledon: “Nu iau niciodată lucrurile de-a gata”

9:15

Vin banii la Universitatea Craiova! Ce se anunță după victoria din Supercupă: “Milioane de euro în plus”

8:52

Greșeală de arbitraj în Supercupa României! Universitatea Craiova a avut un gol anulat eronat

8:51

Dan Șucu nu mai investește la Rapid! Decizie radicală luată de patronul formației giuleștene

1 FIFA a făcut anunțul! Cine arbitrează semifinala Franța – Spania și ce se întâmplă cu Istvan Kovacs 2 FotoGabi Mureşan a fost înmormântat. Imagini impresionante, cine şi-a făcut apariţia 3 Comunicatul FIFA după controversa uriaşă de la Norvegia – Anglia 1-2 4 „Așa, și?” Jude Bellingham, reacție sfidătoare după ce Thomas Tuchel a făcut praf naționala Angliei 5 Fanii Realului nu știu ce să mai creadă! Decizia luată astăzi de Vinicius 6 Atacantul de 3.000.000 de euro pe care Gigi Becali l-a ofertat. A recunoscut tratativele
Citește și