Închide meniul
VIDEO

Motivul pentru care s-a arătat steag negru în Marele Premiu al Braziliei, pentru prima dată după 17 ani

Viviana Moraru Publicat: 3 noiembrie 2024, 19:18

Comentarii
Motivul pentru care s-a arătat steag negru în Marele Premiu al Braziliei, pentru prima dată după 17 ani

Monoposturile din Formula 1, în timpul Marelui Premiu al Braziliei/ Profimedia

În Marele Premiu al Braziliei s-a arătat steag negru, pentru prima dată după 17 ani. Nico Hulkenberg a fost descalificat, în timpul cursei de la Interlagos.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pilotul de la Haas a ieşit de pe circuit, în turul 28. Hulkenberg a fost împins de stewarzi şi a revenit pe circuit, în timpul Safety Car-ului Virtual.

Motivul pentru care s-a arătat steag negru în Marele Premiu al Braziliei, pentru prima dată după 17 ani

Lui Nico Hulkenberg nu îi era permis să revină pe circuit, ţinând cont de faptul că a fost împins de stewarzi. Pentru acest motiv, acesta a văzut steagul negru, astfel că a fost descalificat din cursa de la Interlagos.

Ultima datâ când s-a arătat steagul negru în timpul unei curse de Formula 1 s-a întâmplat în 2007. La momentul respectiv, Felipe Massa şi Giancarlo Fisichella au fost descalificaţi din Marele Premiu al Canadei.

Totodată, în Marele Premiu al Braziliei din 1988, şi Ayrton Senna a văzut steagul negru, la fel cum s-a întâmplat şi în cazul lui Juan Pablo Montoya, în 2004, în Marele Premiu al Statelor Unite ale Americii.

Reclamă
Reclamă

Cursa din Brazilia este una nebună, fiind oprită de mai multe ori. Steagul roşu s-a arătat în turul 32, după ce Franco Colapinto şi-a distrus monopostul.

Şi în calificări a fost nebunie. De cinci ori s-a oprit sesiunea, după ce Carlos Sainz, Fernando Alonso, Lance Stroll, Alexander Albon şi Franco Colapinto s-au lovit de parapet.

Rezumatul calificărilor din Brazilia: 

Reclamă

Lewis Hamilton a pilotat monopostul lui Ayrton Senna la Interlagos

Lewis Hamilton a pregătit un moment special în onoarea marelui Ayrton Senna înaintea Marelui Premiu al Braziliei. Înaintea cursei care va avea loc pe Interlagos, septuplul campion mondial s-a urcat la volanul monopostului cu care fostul mare pilot brazilian a cucerit titlul din 1990.

Au trecut 30 de ani de când Ayrton Senna a încetat din viaţă la Imola, în timpul Marelui Premiu al statului San Marino din 1994. Acasă la triplul campion mondial, pe circuitul Interlagos, Lewis Hamilton a pregătit un moment special.

Septuplul campion mondial s-a urcat la volanul monopostului McLaren MP4/5B, cu care brazilianul a cucerit titlul mondial din 1990.

Înaintea cursei de la Interlagos, Hamilton a făcut mai multe tururi în onoarea fostului mare pilot, un adevărat erou pentru brazilieni. În tot acest timp, Lewis Hamilton a fluturat steagul Braziliei.

„Sper că Senna este mândru. Este cea mai mare onoare a carierei mele”, a spus Lewis Hamilton, după turul de pe Interlagos, citat de autosport.com.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Crezi că ar trebui ca Mircea Lucescu să fie pe banca naţionalei şi la baraj?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:58
“Rămâneți la baraj?”. Cum a răspuns Mircea Lucescu la întrebarea care stă pe buzele tuturor după meciul României
0:51
VideoRezumat România – San Marino 7-1 | “Tricolorii” merg la barajul pentru World Cup 2026
0:40
Ştefan Baiaram, prima reacţie după primul gol la naţională! Ştie ce se va întâmpla cu selecţionerul Lucescu
0:32
EXCLUSIVMircea Lucescu, mesaj categoric despre posibilele adversare de la barajul World Cup 2026: “Atâta tot”
0:17
EXCLUSIVDennis Man, dărâmat fiindcă tricolorii nu s-au calificat direct la Mondial: “Puteam să facem mult mai mult”
0:14
Mircea Lucescu, mesaj cu subînțeles legat de viitorul său. Ce le-a spus jucătorilor în vestiar după meci
1 EXCLUSIVAcuze fără precedent la adresa Cristinei Neagu. Atacul handbalistei care ne-a adus Liga Campionilor 2 Lotul ales de Mircea Lucescu pentru România – San Marino. Trei jucători, OUT 3 UPDATEFlorin Cernat, cale liberă spre FCSB. FC Voluntari a anunţat plecarea sa de la echipă 4 VIDEORomânia – San Marino 7-1. Tricolorii i-au “distrus” pe amatori după ce oaspeţii au deschis scorul 5 Sabrina Voinea, abuzată verbal de mama ei! Imagini teribile din sala de gimnastică: “Mami, nu mai pot!” 6 Florinel Coman, ca și plecat de la Al-Gharafa. Qatarezii au două variante
Citește și