Închide meniul

Schimbări importante în Formula 1! Ce se va întâmplă încă din Marele Premiu al Statelor Unite

Viviana Moraru Publicat: 11 octombrie 2024, 13:10

Comentarii
Schimbări importante în Formula 1! Ce se va întâmplă încă din Marele Premiu al Statelor Unite

Monoposturile din Formula 1, la startul unei curse/ Profimedia

Au fost anunțate schimbări importante în Formula 1. Toyota revine și va colabora cu echipa Haas, încă de la Marele Premiu al Statelor Unite, care va fi live integral în AntenaPLAY, în perioada 18-20 octombrie.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Haas şi Toyota au anunţat vineri un parteneriat tehnic multianual, în cadrul căruia cel mai mare constructor auto japonez revine în cursele de Grand Prix pentru prima dată după 2009.

Schimbări importante în Formula 1

Cea mai mică echipă de pe grila de start va continua să utilizeze motorizările Ferrari şi să colaboreze îndeaproape cu Maranello, precum şi cu partenerul Dallara pentru proiectarea şasiului, după ce în luna iulie a fost convenită prelungirea contractului până la sfârşitul anului 2028.

Parteneriatul cu Toyota Gazoo Racing, divizia de motorsport a constructorului de automobile, începe imediat cu aplicarea mărcii pe maşinile pilotate de Nico Hulkenberg şi Kevin Magnussen la Marele Premiu al SUA de săptămâna viitoare din Austin, Texas.

Toyota Gazoo Racing va deveni partenerul tehnic oficial al Haas, ambele părţi împărtăşind expertiză, cunoştinţe şi resurse.

Reclamă
Reclamă

Constructorul auto japonez va furniza servicii de proiectare, tehnice şi de producţie şi va folosi parteneriatul pentru a dezvolta tineri piloţi, ingineri şi mecanici printr-un program de testare a maşinilor anterioare.

Toyota, care a băgat bani în Formula 1 între 2002-09 cu o echipă care nu a reuşit să câştige nicio cursă, a declarat că nu există niciun plan de a construi un motor sau de a avea din nou o echipă de uzină.

Haas, parteneriat cu Toyota

„Să avem un lider mondial în sectorul auto care susţine şi lucrează alături de organizaţia noastră, încercând în acelaşi timp să-şi dezvolte şi să-şi accelereze propria expertiză tehnică şi de inginerie – este pur şi simplu un parteneriat cu beneficii evidente pentru ambele părţi”, a declarat directorul japonez al Haas, Ayao Komatsu.

Reclamă

Toyota este activă în campionatul mondial de raliuri şi în cursele de anduranţă, dar preşedintele companiei, Akio Toyoda, a declarat într-o conferinţă de presă pe circuitul Fuji că doreşte să deschidă o cale pentru piloţii japonezi de a conduce cele mai rapide maşini din lume.

Haas, a şaptea în clasamentul actual, va avea o linie complet nouă anul viitor, formată din francezul Esteban Ocon şi debutantul britanic Oliver Bearman, rezerva Ferrari care a concurat de două ori în acest sezon ca înlocuitor la Ferrari şi Haas.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va prinde FCSB Conference League la finalul sezonului?
Loading ... Loading ...
Citește și:
12:47
“Au jucat ca să o ţină pe FCSB în afara play-off-ului”. Dănuţ Lupu, acuzaţii dure după Dinamo – FC Argeş 0-1: “Penibil”
12:46
“Inter e în propria ei ligă”. Cristi Chivu a primit complimentul suprem de la Gian Piero Gasperini
12:38
Pe ce a dat vina Gigi Becali, după dezastrul de la FCSB: “S-au învăţat cu bani mulţi”
12:25
Gigi Becali a anunţat o măsură radicală la FCSB, după ratarea play-off-ului: “Am tras un semnal de alarmă, i-am zis lui MM”
12:00
Lovitură pentru Dinamo înainte de play-off. Cât lipsește Karamoko după ce a ieșit pe targă în meciul cu Argeș
11:53
Programul Marelui Premiu al Australiei. Cursa e duminică, în direct pe Antena 1 şi live în AntenaPLAY (06:00)
1 Gigi Becali, decizie radicală după ce FCSB a ratat play-off-ul: “E ultima zi” 2 Gigi Becali le-a decis viitorul lui Charalambous și Pintilii după ce FCSB a ratat play-off-ul 3 BREAKING NEWSE oficial! FCSB, OUT din lupta pentru play-off după Dinamo – FC Argeș 0-1. Campioana va juca în play-out 4 Miza play-out-ului pentru FCSB! Cum mai poate ajunge campioana în Europa, după ce a ratat play-off-ul 5 Daniel Pancu anunță o decizie șocantă, după ce a calificat-o pe CFR în play-off: „Nu suntem compatibili. Ne putem despărți” 6 Gigi Becali nu glumește! Amendă de 20.000 de euro și excludere din primul 11 înaintea meciului cu UTA
Citește și