Scuderia Ferrari a anunțat data lansării noului monopost: „Sunteți gata să vă îndrăgostiți?”

Sebastian Cristian Publicat: 23 decembrie 2022, 9:38

Comentarii
Scuderia Ferrari a anunțat data lansării noului monopost: Sunteți gata să vă îndrăgostiți?”

Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Scuderia Ferrari a anunțat data lansării noului monopost. Constructorul de la Maranello va încerca anul viitor să cucerească din nou titlurile mondiale în Formula 1, după o perioadă foarte lungă de așteptare.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În 2007 a fost ultimul titlu mondial câștigat la piloți, prin Kimi Raikkonen. În ceea ce privește titlul mondial la constructori, Ferrari nu s-a mai impus din 2008.

Scuderia Ferrari a anunțat data lansării noului monopost

Echipa de la Maranello a anunțat că va lansa noul monopost pe 14 februarie, chiar de „Ziua îndrăgostiților”. Anunțul a fost făcut pe rețelele de socializare, alături de mesajul scurt: „Sunteți gata să vă îndrăgostiți?”. Italienii își pun mari speranțe în sezonul din 2023, mai ales după dezamăgirea trăită în acest an.

Dacă piloții vor fi aceiași din 2022, Scuderia va avea parte de o nouă conducere tehnică. Mattia Binotto a fost recent schimbat cu Frederic Vasseur, iar așteptările sunt foarte mari. Monegascul Charles Leclerc este acum vicecampion mondial și speră să-și treacă în palmares primul său titlu de campion mondial. Misiunea nu va fi una ușoară însă. Binomul Red Bull – Max Verstappen nu va fi ușor de învins și nici Lewis Hamilton nu trebuie scos din ecuație.

Totuși, cu o nouă conducere tehnică, cu o evoluție a monopostului din 2022, dar și cu gândul că au învățat din toate greșelile sezonului recent încheiat, Ferrari urmează să fie una dintre principalele favorite pentru 2023, dacă nu chiar principala.

Reclamă
Reclamă

Scuderia Ferrari, un sezon cu multe dezamăgiri în 2022

Deși a început excelent sezonul din 2022, cu o victorie entuziasmantă a lui Charles Leclerc în Marele Premiu al Bahrainului, constructorul italian a avut parte de numeroase dezamăgiri. Monopostul a fost unul competitiv, mai ales în prima parte a sezonului, dar potențialul monopostului nu a fost concretizat în victorii.

După greșelile majore de strategie făcute în Monaco, Marea Britanie și Ungaria, șansele lui Leclerc la titlu au fost diminuate semnificativ. În plus, pilotul monegasc a avut și el momentele sale neinspirate, Marele Premiu al Franței fiind cel mai bun exemplu. Problemele operaționale ale echipei au fost însă mult mai mari și l-au costat pe Leclerc puncte extrem de importante în clasament.

 

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va trece FCSB de Auda după 2-3 în tur?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:09 25 iul.

Paul Papp l-a „înțepat” pe Matos după ce a provocat eliminarea acestuia: „E slab de înger!”

0:00 25 iul.

Bogdan Andone, la picioarele jucătorilor săi după victoria cu Petrolul: „O dovadă de caracter din partea echipei! Jos pălăria”

23:52

VIDEOOtto Hindrich, parade de zile mari în victoria dramatică a Legiei cu Pogon. Un alt român a fost omul meciului

23:29

Mihai Stoica a dat verdictul! Ce șanse are FCSB să întoarcă rezultatul cu Auda: „Mi-e frică fără VAR”

23:28

FC Argeș – Petrolul 1-0. Victorie în inferioritate numerică pentru echipa lui Bogdan Andone

23:11

Verdictul specialistului, după eliminarea controversată din FC Argeş – Petrolul. Ilie Dumitrescu, de altă părere

1 Italia şi-a ales noul selecţioner, după refuzul lui Pep Guardiola. Anunţ de ultim moment 2 O nouă plecare de la FCSB. Jucătorul şi-a dat acordul şi semnează cu noua echipă: „O chestiune de timp” 3 Ce lovitură! Un nou club din Liga 1 a primit interdicție la transferuri 4 Mihai Stoica a făcut anunțul în privința lui Ștefan Târnovanu, după gafele uriașe din FCSB – Auda 2-3: „Îmi e frică” 5 Răsturnare de situaţie: ultima decizie luată de Denis Drăguş, aşteptat de Gigi Becali la FCSB 6 OFICIAL | 4 plecări de la Dinamo dintr-un foc! Omul care o bătea pe FCSB, OUT
Citește și