Închide meniul

Adrian Mutu și-a apărat jucătorii după incidentele de la Ungaria – România: "Aceste lucruri se duc dincolo de fotbal". FRF a raportat cazul la UEFA

Alexandru Ivan Publicat: 29 martie 2021, 13:26

Comentarii
Adrian Mutu și-a apărat jucătorii după incidentele de la Ungaria – România: "Aceste lucruri se duc dincolo de fotbal". FRF a raportat cazul la UEFA

Mutu, după incidentele de la Ungaria - România

Printre tricolorii care s-au plâns de comportamentul maghiarilor s-a numărat și căpitanul Marius Marin. "Țiganii ăștia, cum ne strigați voi pe teren, v-au bătut 2-1. Hai, România!”, a scris Marius Marin pe reţelele de socializare, la finalul meciului. Și Denis Haruț i-a acuzat pe maghiari de rasism. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Adrian Mutu a reacționat la acuzațiile lansate de tricolorii mici. "Briliantul" nu tolerează sub nicio formă astfel de derapaje și a cerut ca UEFA să ia măsuri.

Adrian Mutu, despre incidentele de rasism de la România U21 – Ungaria U21

"Nu, sincer nu am auzit ce s-a întâmplat pe teren. Nu ar fi fost nici prea inteligent din partea lor să strige în gura lor şi, mai ales, în gura mare anumite fraze rasiste. Ar fi fost eliminaţi probabil imediat de arbitrul de la centru. Mi-au povestit apoi băieţii ceea ce s-a întâmplat, un lucru foarte urât, pentru că aceste lucruri se duc dincolo de fotbal. 

Aceste lucruri nu sunt binevenite şi nu au loc în sport, în general, nu numai în fotbal. Sper ca UEFA să ia decizia cea mai corectă pentru binele tuturor", a declarat Adrian Mutu, la o conferința de presă înainte de România U21 – Germania U21. 

Partida dintre România U21 și Ungaria U21 a fost una încinsă. Tricolorii au acuzat și arbitrajul centralului belgian, care i-a enervat pe elevii lui Mutu la golul maghiarilor. De altfel, arbitrul a acordat 11 cartonașe galbene și unul roșu. 

Reclamă
Reclamă

România U21 a câștigat până la urmă duelul cu maghiarii grație golurilor lui Alex Mățan și Alex Pașcanu. Ungaria reușise să deschidă scorul, dar defensiva adversă n-a mai rezistat  în fața raidurilor elevilor lui Mutu din ultima parte a meciului. 

FRF a raportat la UEFA incidentele de la România U21- Ungaria U21

FRF n-a rămas indiferentă la scandalul iscat după meciul de la CE de tineret. Federația a trimis cazul la UEFA și a informat cu privere la un alt incident petrecut la vestiare.

"La finalul partidei Ungaria U21 – România U21, membrii staff-ului selecționatei Under 21 a României au aflat de la jucători că doi fotbaliști de la formația adversă au avut un comportament inadecvat în timpul meciului. 

Reclamă

De asemenea, un incident similar s-a petrecut și după fluierul de final, în zona vestiarelor. 

Vă informăm că duminică, 28 martie 2021, Federația Română de Fotbal a informat oficial UEFA despre aceste evenimente", se arată în comunicatul emis de FRF pentru GSP.ro.

România U21 are patru puncte după primele două meciuri de la Euro şi va juca meciul decisiv pentru calificarea în sferturi contra Germaniei. 

În acest moment, România şi Germania sunt pe primul loc la egalitate de puncte, dar nemţii au un golaveraj mai bun pentru că au învins Ungaria mai clar, cu 3-0.  Ca să nu mai depindă de niciun calcul, tricolorii trebuie să învingă în ultimul meci al grupei. 

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:55
VIDEOLuis Suarez a semnat! Unde va evolua „El Pistolero” până în decembrie 2026
17:55
Cristi Chivu pregătește un nou transfer la Inter. Jucătorul pe care a pus ochii antrenorul român
17:37
Antrenorul lui Răzvan Marin, în gardă înaintea meciului contra Craiovei: „Poate provoca momente neplăcute adversarului”
17:30
Cosmin Olăroiu, OUT de la naționala Emiratelor Arabe Unite. Care va fi ultimul meci al românului pe bancă
17:18
Legendele lui Dinamo nu-l mai vor pe Dennis Politic. Reacții categorice: „Ciorbă reîncălzită / A făcut o greșeală”
17:09
Massimiliano Allegri a expus motivele pentru care l-a inclus pe Matteo Duţu în lotul Milanului
1 Anunţul făcut de UEFA despre Ștefan Târnovanu. Ce lovitură pentru portarul FCSB-ului 2 FotoCine este marea dragoste a lui Mircea Lucescu. Anunţul făcut de Neli Lucescu după 58 de ani de căsnicie 3 “Ştiu din interior”. Reacţie categorică după ce Dennis Politic a fost din nou “uitat” pe bancă la FCSB 4 FotoNoi imagini cu stadionul din România, de 117.000.000 de euro! Ce echipă va juca aici din 2028 5 Doliu în lumea fotbalului din România! Leontin Chiorpec a murit în accident 6 Ultimele veşti despre Cornel Dinu după ce a părăsit spitalul. Mircea Lucescu şi Ionuţ Lupescu, aproape de el
Citește și