Închide meniul

Alexandru Băluță, star în Ungaria! Românul a marcat și contra liderului Ferencvaros și are cifre impresionante

Alexandru Ivan Publicat: 4 decembrie 2021, 22:55

Comentarii
Alexandru Băluță, star în Ungaria! Românul a marcat și contra liderului Ferencvaros și are cifre impresionante

Alexandru Băluță, în timpul unui meci disputat de Academia Puskas / Profimedia

Alexandru Băluță, titular de bază la Academia Puskas, a făcut un meci bun chiar și împotriva liderului din Ungaria, Ferencvaros, scor 1-1. Românul a marcat unicul gol al echipei sale, în minutul 50, după ce Laidouni, fost jucător al lui FC Voluntari, a înscris pentru Ferencvaros.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Alexandru Băluță, în formă maximă în Ungaria

Băluță are 12 meciuri disputate în acest sezon din Ungaria, dintre care 10 ca titular. Fotbalistul de 28 de ani are deja în cont patru goluri și patru assist-uri.

Românul este golgheterul lui celor de la Academia Puskas, la egalitate cu cehul Jakub Plsek. Băluță și-a egalat deja numărul de goluri înscrise în sezonul trecut, în 13 meciuri mai puțin disputate.

Echipa lui Alexandru Băluță este pe locul al treilea în Unagria, la la cinci puncte de liderul Ferencvaros, după 14 etape. Academica Puskas e însă fără victorie de aproape o lună, 6 noiembrie.

&

Reclamă
Reclamă

Cine este Alexandru Băluță

Crescut la Academia de fotbal “Gică Popescu”, Băluță și-a făcut debutul la seniori la Chindia Târgoviște, după care a ajuns la Viitorul lui Gică Hagi, unde a stat doar un an, apoi s-a transferat la Universitatea Craiova, în 2014.

900.000 de euro este cota lui Alexandru Băluță, potrivit transfermarkt.com. Românul joacă în Ungaria din iulie 2020, când era transferat de la Slavia Praga pentru 700.000 de euro. Contractul său cu Academica Puskas expiră în 2023.

În 2018, Alexandru Băluță era vândut de Universitatea Craiova la Slavia Praga pentru 2,65 de milioane de euro. La acea vreme, era al doilea cel mai scump transfer din istoria formației din Bănie. În prezent, acest record e deținut de Valentin Mihăilă, plecat la Parma pentru 9,1 milioane de euro, în 2020.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul la piloţi în Formula 1, în 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:29
Gigi Becali, replică la Denis Alibec: “A luat 450.000 de euro și a jucat nici 20 de minute”
14:04
Ianis Zicu i-a răspuns lui Gigi Becali: “Nu cred că noi oferim ajutor cuiva”
13:45
O lună până la barajul crucial cu Turcia! Cum ar putea arăta primul 11 al României
13:40
UPDATEAdus în cătuşe la Parchet, Gabi Matei va fi cercetat sub control judiciar
13:22
Joacă Florin Tănase cu UTA Arad? Verdictul medicilor
12:54
VIDEODetroit Pistons – Oklahoma City Thunder 124-116! Cade Cunningham, 29 de puncte şi 13 assist-uri
1 Blaturi pentru pariuri în fotbalul românesc. Percheziţii în Bucureşti şi în şase judeţe 2 Anunţul lui Giuseppe Marotta despre plecarea lui Cristi Chivu şi venirea lui Simeone 3 Gino Iorgulescu, declaraţie surprinzătoare: “Dacă FCSB nu ajunge în play-off, toate cluburile au de pierdut” 4 Ajuns rezervă la FCSB, transfer de 5 milioane de euro. Negocieri cu o echipă de top 5 Billel Omrani s-a întors în fotbalul românesc. Cu ce echipă a bătut palma 6 Anunţul făcut de Sepsi după ce numele clubului a apărut în dosarul blaturilor
Citește și