Alianţă surpriză între Universitatea Craiova şi Dinamo. "Cum să plăteşti pentru ceva ce nu îţi aparţine?". Reacţia categorică a lui Sorin Cârţu în "războiul" dintre FRF şi LPF

Iulian Focșăneanu Publicat: 6 martie 2021, 7:34

Comentarii
Alianţă surpriză între Universitatea Craiova şi Dinamo. "Cum să plăteşti pentru ceva ce nu îţi aparţine?". Reacţia categorică a lui Sorin Cârţu în "războiul" dintre FRF şi LPF

Florin Cârțu, categoric

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Sorin Cârţu a exclus din start varianta în care echipele vor achita suma de 550.000 de euro. Preşedintele clubului din Bănie este convins că, în caz contrar, ar exista riscul să aibă probleme cu cei de la ANAF.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sorin Cârţu a anunţat că Universitatea Craiova nu va plăti pentru implementarea sistemului VAR

"Nu ai cum să plăteşti tu pentru trainingul arbitrilor. Cum să plăteşti pentru ceva ce nu îţi aparţine? Te ceartă ANAF-ul. Vine ANAF-ul şi te arde, pentru că distrugi nişte bani din bugetul tău, cu altă destinaţie. Cum o explici? Directivele FIFA pentru VAR spun clar că iniţiatorul de proiect, de implementare a VAR-ului, trebuie să fie din partea organizatorului de competiţie", a spus Sorin Cârţu, la Telekom Sport.

Conducătorul oltenilor speră ca această speţă să nu ajungă să se judece la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Laussane. Cârţu a avut un mesaj pentru preşedinţii celorlalte echipe din Liga 1

"Nu ştiu. Am putea face multe. Noi ar trebui să fim mai uniţi şi să ne impunem punctul ăsta de vedere. În fond, suntem foarte mulţi, mulţi care suntem în LPF şi care am votat Burleanu", a mai declarat preşedintele Universităţii Craiova.

Reclamă
Reclamă

Dinamo nu vrea să platească pentru implementarea VAR în Liga 1

Dinamoviştii au anunţat deja că nu îşi permit să plătească niciun ban pentru a putea beneficia de sistemul de arbitaj-video.

"Eu am o mentalitate clasică, deși am doar 36 de ani și, teoretic, ar trebui să fiu deschis la nou. Cred că fotbalul ar trebui să fie lăsat cum era. Mai ales că în fotbalul românesc – nu doar la Dinamo – sunt probleme financiare foarte mari. E prea mult, zic eu, să cerem cluburilor să plătească alți bani.

Vor fi costuri suportate de club, mă refer la cei 2-3 asistenți în plus și așa mai departe. Să ne gândim că o echipă din Liga 1 cheltuie undeva la 3-4.000 de euro la două săptămâni numai pe testele COVID-19. Nu e ușor", a declarat Mario Nicolae.

Reclamă

Spre deosebire de Dinamo, FCSB este echipa care insistă cel mai mult pentru implementarea sistemului VAR. Gigi Becali este dispus să scoată chiar el bani din buzunar pentru aducerea video-arbitrajului în România.

"Dacă ăștia se vor certa ca șoarecele și pisica vom avea VAR peste 100 de ani. Cheia este la Burleanu. Să nu o mai arunce pe Gino. Vrem VAR măcar la meciurile tari din play-off. Voi ajuta și eu cu bani pentru aducerea VAR, dar Burleanu trebuie să ia taurul de coarne”, a declarat Gigi Becali.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga titlul în La Liga?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:03 18 aug.

Singurul jucător criticat de Gigi Becali după victoria dramatică a FCSB-ului: „Vrea să fie şmecher”

23:54

Gigi Becali a dat verdictul când l-a văzut pe Tavi Popescu plecând nervos de pe teren! Decizia în cazul lui

23:46

FotoDecizia luată de Gigi Becali, după ce l-a văzut pe Daniel Bîrligea în lacrimi în FCSB – Botoşani 3-2

23:38

Gigi Becali, prima reacţie după victoria dramatică a FCSB-ului cu Botoşani: „Nu sunt antrenor. Nu mă pricep la sisteme”

23:15

FCSB – Botoşani 3-2. Roş-albaştrii au trecut pe primul loc! Bîrligea a dat lovitura în prelungiri

23:06

Daniel Bîrligea, replică pentru critici: gol superb în FCSB – Botoşani şi „mesaj” pentru Arnold Garita

1 Imaginea anului: puștiul de 18 ani de la Lens, singur pe tunel în timp ce colegii ridicau trofeul deasupra capului 2 Cauza morții lui Mircea Marius, nepotul lui Mircea Rednic, la doar 37 de ani. S-a stins chiar în ziua nunții 3 „E mai bun decât Bîrligea!” Atacantul startului de sezon semnează: 1,5 milioane de euro 4 Mihai Stoica „a luat foc” după ce l-a auzit pe primarul Ciprian Ciucu: „Îi e silă”. Cum a fost numită FCSB de primar 5 Luis Enrique a răbufnit după înfrângerea din Supercupă! Întrebarea care l-a făcut să plece de la conferință: „La revedere!” 6 Arnold Garita a făcut show la venirea în România! Cum l-a numit pe Gigi Becali: „Dacă nu joc, îmi iau banii şi plec”
Citește și