Adrian Mutu, noi dezvăluiri despre ”scandalul cocaina”
„Am fost la un nivel emoțional…terminat. Nu știam ce să fac. Eram și singur, un copil de 23 de ani. Și efectul pe care l-a avut asupra contractelor de imagine. Astea au căzut din prima. A fost o nebunie totală, singurii care au fost lângă mine au fost părinții.
Toată lumea s-a spălat pe mâini și s-a dezis de mine atunci. Eu am trecut și pe la psihologi, n-am rămas cu sechele. Le-am demonstrat tuturor că nu contează când cazi, ci dacă te ridici. Tinerii jucători ar trebui să învețe din povestea mea și să nu facă ce am făcut eu”, a declarat Adrian Mutu la podcastul lui Codin Maticiuc.
Adrian Mutu, dat afară de la Chelsea după ”scandalul cocaina”
Adrian Mutu a fost dat afară de la Chelsea, în 2004, după ce a fost testat pozitiv cu cocaină. Jose Mourinho era antrenorul londonezilor la vremea aceea. Antrenorul portughez a fost cel care a cerut testul.
Roman Abramovici A plătit aproape 22 de milioane de euro pentru Mutu celor de la Parma, în 2003. Din Anglia, „Briliantul” a ajuns în Italia, la Juventus. „Bătrâna Doamnă” l-a vândut apoi pe Mutu Fiorentinei, pentru 8 milioane de euro.
”Dacă aș fi luat alte decizii în trecut, aș fi putut câștiga Balonul de Aur, la un moment dat. Nu aș vrea să mă gândesc la asta prea mult, totuși”, a spus Mutu pentru Corriere dello Sport în urmă cu ceva timp.
”Cariera lui Mutu la Chelsea a început excelent. Apoi, golurile au dispărut, în timp ce Mutu s-a străduit să se adapteze la viața de vedetă din Premier League. După ce a fost depistat pozitiv cu cocaină, cariera lui a luat o nebunie inevitabilă”, scriau cei de la goal.com.
Cariera de jucător a lui Adrian Mutu
- FC Argeș (1996-1998)
- Dinamo (1998-1999)
- Inter Milano (1999-2000)
- Verona (2000-2002)
- Parma (2002-2003)
- Chelsea (2003-2004)
- Juventus (2005-2006)
- Fiorentina (2006-2011)
- Cesena (2011-2012)
- Ajaccio (2012-2014)
- Petrolul (2014)
- Pune City (2015-2016)
- ASA Târgu Mureș (2016)
- Adrian Mutu, noi dezvăluiri despre ”scandalul cocaina”
- Sezonul 12 de iUmor începe vineri, 11 februarie, la 20:30, pe Antena 1
- Play-off-urile din NHL şi NBA sunt exclusiv în AntenaPLAY
- 6 Hours of Spa-Francorchamps e live în AntenaPLAY, pe 9 mai
- Dinamo a venit cu explicaţii, după ce noua siglă a fost criticată: “V-am simţit revolta şi vă ascultăm”
- Premieră istorică în finala Champions League 2026. Ce se va întâmpla la Paris Saint-Germain – Arsenal
- Ousmane Dembele le-a închis gura contestatarilor cu o declaraţie dată de Gavi de la Barcelona: “Nu au nici cea mai mică idee”
- “Ne-am apărat ca niște îngeri”. Luis Enrique, în al nouălea cer după ce PSG a ajuns în finala Champions League
- 6 persoane arestate după calificarea lui PSG în finala Ligii Campionilor


































