Închide meniul

"Am scris istorie!". Ianis Hagi, euforic după ce România U21 s-a calificat din nou la EURO! "Este cel mai frumos moment din cariera mea"

Iulian Focșăneanu Publicat: 17 noiembrie 2020, 19:35 / Actualizat: 24 februarie 2023, 20:24

Comentarii
"Am scris istorie!". Ianis Hagi, euforic după ce România U21 s-a calificat din nou la EURO! "Este cel mai frumos moment din cariera mea"

Ianis Hagi a fost căpitanul României U21

Naţionala României U21 a remizat cu Danemarca U21 şi şi-a asigurat calificarea la Campionatul European din 2021. Va fi a doua prezenţă consecutivă a micilor tricolori la un turneu final.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Jucătorii lui Adi Mutu au terminat grupa pe locul secund, la şase puncte în spatele danezilor. Cele 20 de puncte adunate în 10 partide le-au fost suficiente pentru a-şi îndeplini obiectivul.

Selecţionata României U21, calificată la EURO 2021

Emoţii au fost şi de partea noastră, dar contează cum le gestionezi. Chiar dacă ne-au condus cu 1-0, meciul l-am condus noi. Ştiam că vom marca, egalul ne era bun. Suntem fericiţi, am făcut istorie. Nu s-a mai întâmplat ca naţionala de tineret să se califice la două turnee la rând. Am făcut din nou o ţară mândră.

Comparând cu campania trecută, vă daţi seama că ne este greu fără suporteri. Aşa cum e la teatru, îţi trebuie suporteri în tribună. Ştim că au fost lângă noi, chiar dacă uneori nu sunt rezultatele pe care şi le doresc. Şi pentru ei jucăm, să îi facem fericiţi“, a declarat Ianis Hagi la PRO X.

Ianis Hagi a fost căpitanul lui Adrian Mutu în meciul decisiv cu Danemarca U21.

Reclamă
Reclamă

Sunt fericit, e un moment frumos din cariera mea. Sunt mândru să port banderola şi tricoul cu numărul 10. Este o presiune în plus, dar cu siguranţă mă face un fotbalist mai bun. Ambiţia e mai mare, motivaţia la fel.

Cred că a fost un an foarte bun pentru mine din toate punctele de vedere. Am reuşit să ajung la o ehcipă cu ambiţii foarte mari, cu o presiune incredibilă. Este ceea ce mi-am dorit de mic. Sunt mândru de ce am reuşit în 2020. Sunt la început de carieră, am multe lucruri de învăţat. Abia aştept să ajung la echipa de club, să pot ajuta echipa de acolo“, a mai spus Ianis.

Două decenii a aşteptat reprezentativa de tineret a României să se califice la un turneu final de Campionat European. A spart gheaţa anul trecut, când au ajuns până în semifinalele competiţiei. Anul viitor se vor lupta pentru trofeu în competiţia găzduită de Ungaria şi Slovenia.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Pleacă Mircea Lucescu după meciul României cu San Marino?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:18 17 nov.
Mihai Stoica, ironie la adresa lui Mircea Lucescu, după ce Florin Tănase a intrat în prelungiri cu Bosnia: “Ce să mai zic?”
23:52
Erling Haaland merge la World Cup 2026! Atacantul lui City, statistică fabuloasă în preliminarii
23:41
Norvegia s-a calificat la World Cup 2026, după victoria cu Italia. Squadra Azzurra, la baraj. Rezultatele serii
23:16
Carlos Alcaraz i-a pus gând rău lui Jannik Sinner, după finala de la Torino: „Sper să fii pregătit”
23:01
Zinedine Zidane a bătut palma cu noua sa echipă! Anunţul făcut de presa din Spania
22:35
România a fost învinsă de Polonia, în play-off-ul Billie Jean King Cup! Victorie cu 3-0 pentru echipa condusă de Iga Swiatek
1 Adrian Mutu a caracterizat cu un singur cuvânt jocul făcut de Ianis Hagi în meciul de coşmar cu Bosnia! 2 “Parcă era balerină” Adrian Porumboiu nu l-a iertat pe un tricolor! Nici Mircea Lucescu nu a scăpat 3 Răsturnare de situaţie! Decizia pe care a luat-o Mircea Lucescu despre viitorul lui, după ruşinea din Bosnia 4 UPDATEÎnfrângerea dramatică a Ungariei a schimbat lista cu posibilele adversare ale României! Pe cine putem întâlni la baraj 5 FRF va merge la FIFA, după scandările rasiste din Bosnia! Comunicatul oficial al federaţiei 6 Incidente la finalul meciului de la Zenica. Scandarea românilor care i-a scos din sărite pe bosniaici
Citește și