Arena Naţională, vot de încredere de la UEFA. Ce au fost anunţaţi fanii care vin să vadă meciurile de la EURO pe cel mai mare stadion din România

Dragoș Vasile Publicat: 13 aprilie 2021, 15:08

Comentarii
Arena Naţională, vot de încredere de la UEFA. Ce au fost anunţaţi fanii care vin să vadă meciurile de la EURO pe cel mai mare stadion din România

Arena Naţională, locaţie de încredere pentru EURO

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

În contextul sanitar complicat generat de pandemia de COVID-19, dar şi ca urmare a directivelor şi protocoalelor UEFA privind competiţiile fotbalistice cu spectatori, Federaţia Română de Fotbal a încredinţat către DEKRA România misiunea extrem de importantă de auditare şi certificare a Arenei Naţionale ca Locaţie de Încredere, prin evaluarea măsurilor de protecţie sanitară aşa cum sunt ele precizate de către Organizaţia Mondială a Sănătăţii precum şi prin cerinţele, ghidurile şi protocoalele UEFA.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Evaluarea s-a efectuat de către o echipă de auditori DEKRA pe parcursul a două zile şi a inclus o etapă de verificare a funcţionalităţii măsurilor de securitate sanitară înaintea, în timpul şi după meciul România: Germania din preliminariile CM din 2022.

Spectatorii de pe Arena Naţională, în afara oricărui pericol

Listele de verificare au fost unele complexe, compuse din 266 puncte de verificare pe aspectele generale şi 129 puncte de verificare pe aspectele specifice UEFA.

Viitoarele competiţii naţionale şi internaţionale găzduite de Arena Naţională, inclusiv meciurile din cadrul EURO 2020, se vor afla de asemenea sub semnul siguranţei, Federaţia Română de Fotbal fiind până acum singura entitate la nivel European care a ales validarea independentă şi imparţială a măsurilor de protecţie sanitară împotriva răspândirii COVID-19 din partea unui organism internaţional de certificare.

FRF şi Arena Naţională au astfel instrumentele necesare pentru a obţine o securitate reală a spectatorilor, a personalului şi a activităţilor per ansamblu.

Reclamă
Reclamă

FCSB a spus adio definitiv Arenei Naționale! Anunțul făcut de LPF

Este oficial. FCSB nu va mai disputa niciun meci în acest sezon pe Arena Națională. Anunțul a fost făcut de Liga Profesionistă de Fotbal (LPF). Formaţia lui Toni Petrea se va muta la Giurgiu.

Stadionul Marin Anastasovici a fost alegerea echipei lui Gigi Becali. Roș-albaștrii au jucat deja acolo împotriva Universității Craiova, meci încheiat 0-0. Prima partidă din play-off pentru FCSB la Giurgiu va fi cu FC Botoșani.

Reclamă

"Din cauza faptului că proprietarul Arenei Naționale a suspendat contractul clubului în perioada de pregătire a turneului final al Campionatului European, FCSB a solicitat programarea meciurilor din organizarea proprie pe stadionul din Giurgiu, încheind în acest sens un contract pentru dreptul de folosință al acestuia la toate meciurile din play-off", se arată în comunicatul emis pe site-ul oficial al LPF.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuși Marius Baciu să ducă FCSB în preliminariile Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:06

VIDEOCristiano Ronaldo, maestru de ceremonii după ce a câștigat titlul cu Al-Nassr! Portughezul a făcut spectacol cu fanii

23:45 21 mai

Danemarca – Slovacia 1-5. Canada – Norvegia 6-5, după prelungiri! Spectacol total la Mondialul de hochei

23:45 21 mai

Anunţul făcut de Gigi Becali în privinţa lui Marius Baciu: “Aşa a fost şi la Edi Iordănescu”

23:23 21 mai

VIDEOCristiano Ronaldo, în lacrimi la meciul care l-a făcut campion în Arabia Saudită! Imagini emoţionante cu superstarul

23:13 21 mai

Ce a apărut pe contul lui Ronaldo după ce superstarul portughez a câştigat primul titlu în Arabia Saudită!

22:57 21 mai

Cristiano Ronaldo, campion în Arabia Saudită! Al-Nassr, primul titlu după o pauză de 7 ani

1 UPDATETuchel, decizii “bombă” în privinţa lotului pentru Mondial! Vedetele care sunt OUT: “Am fost şocat şi devastat” 2 Octavian Popescu, ironie la adresa lui Gică Hagi? Fotografia publicată de fotbalistul FCSB-ului 3 “Un meci nebun” Prima reacţie a lui Jaqueline Cristian după ce a reuşit o performanţă unică în carieră! 4 Sud-africanii au reacţionat după ce Siyabonga Ngezana a semnat! 5 Concurență pentru Daniel Pancu la Rapid! Numele surpriză aflat pe lista lui Dan Șucu 6 Mihai Stoica anunţă două transferuri la FCSB: “Pe unul îl ştie şi Gigi”
Citește și