Aroganţa lui Antonio Conte! Antrenorul şi-a dedicat lui însuşi titlul câştigat cu Inter Milano, primul reuşit de ner-azzurri după 11 ani. Potrivit football-italia.net, întrebat pe canalul de Twitch al clubului cui dedică titlul cu Inter, Conte a răspuns fără modestie.
“Mi-l dedic mie. Pentru că ştiu că, în orice caz, nu a fost un drum uşor în aceşti doi ani. Chiar a trebuit să scot totul din mine. Au fost şi momente în care m-am îndoit de lucruri şi m-am îndoit de mine, însă am fost suficient de puternici pentru a merge dincolo de orice. Toţi am fost buni, chiar şi eu”, a declarat Conte.
Aroganţa lui Antonio Conte: “Îmi dedic mie titlul!”
Conte a mai câştigat campionate cu Juventus şi Chelsea, dar cel cu Inter este unul special. “Cu siguranţă îl plasez printre realizări, pentru că nu a fost uşor. Am pus presiune pe mine însumi când am venit la Inter, pentru că am ajuns la o echipă care nu câştigase, precum celelalte, de nouă ani şi care se uitase doar la Juve.
Am muncit şi după un an de muncă am făcut ceva frumos şi incredibil. Cu siguranţă nu a fost uşor. După ce am câştigat Scudetto cu Inter, acest rezultat extraordinar îmi oferă satisfacţii mari.
Mă face să înţeleg că seriozitatea, munca şi sacrificiul sunt singurele arme pe care le pot avea. Am fost cu toţii foarte, foarte buni: eu, jucătorii şi clubul”, a mai spus Conte, citat de news.ro.
Antonio Conte: “Am acumulat 91 de puncte, am marcat peste 90 de goluri”
Inter a terminat cu o victorie categorică, duminică, în ultima etapă a sezonului, scor 5-1, acasă, cu Udinese, în prezenţa a o mie de fani pe San Siro şi a altor 4.000 în afara stadionului.
“Cred că a fost finalul potrivit pentru un an extraordinar. Chiar şi astăzi am jucat un meci frumos, nu am lăsat nimic în urmă. I-am rugat pe băieţi să facă acest lucru, împotriva unei echipe Udinese care ne-a ţinut la 0-0 în tur.
Având deja titlul asigurat, scorul arată că băieţii au mentalitatea potrivită, vor să câştige fiecare joc şi tot meritul e al lor. Am acumulat 91 de puncte, am marcat peste 90 de goluri.
Cea mai bună apărare, atacul al doilea, înseamnă că am făcut ceva frumos şi important”, a precizat fostul selecţioner al Italiei.
- Antonio Conte, declaraţii inedite
- Inter a devenit campioană după 11 ani
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Kennedy Boateng a “dat cărțile pe față” legat de viitorul său la Dinamo: “Am spus întotdeauna”
- Ce spune Andre Duarte despre Gigi Becali şi cearta fotbaliştilor, la tv: “Ştiu cum funcţionează lucrurile”
- Denis Drăguș, ca și plecat de la echipa sa. Ultima decizie luată de Eyupspor
- Anunțul lui Dinamo privind posibilul transfer al lui Vladislav Blănuță: “Răspunsul va fi probabil același”
- Gigi Becali vrea să-l transfere pe “noul Bourceanu” la FCSB


































