Închide meniul

AS.ro LIVE | Octavian Chihaia a fost invitatul lui Cătălin Oprișan. Fostul atacant de la Dinamo și Sportul a venit cu povești savuroase

Antena Sport Publicat: 21 iulie 2022, 8:00 / Actualizat: 21 iulie 2022, 11:18

Comentarii
AS.ro LIVE | Octavian Chihaia a fost invitatul lui Cătălin Oprișan. Fostul atacant de la Dinamo și Sportul a venit cu povești savuroase

Octavian Chihaia, în tricoul lui Dinamo / Hepta

AS.ro LIVE | Octavian Chihaia a fost invitatul lui Cătălin Oprișan. Fostul atacant de la Sportul Studențesc, Dinamo sau FC Național a venit cu povești de senzație.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Chihaia și-a agățat ghetele în cui în urmă cu 11 ani, iar acum este antrenor la Centrul de Copii și Juniori al Rapidului.

AS.ro LIVE | Octavian Chihaia, invitatul lui Cătălin Oprișan

Octavian Chihaia a făcut furori în campionatul României la începutul anilor 2000, în tricoul celor de la Sportul Studențesc, FC Național și Dinamo. Alături de formația din “Ștefan cel Mare”, fostul vârf a jucat în preliminariile Cupei UEFA, în sezonul 2005/2006.

Cel mai cunoscut moment cu Chihaia în prim-plan s-a petrecut chiar în timpul unei partide din Cupa UEFA, din stagiunea respectivă. În prelungirile partidei cu Olympique Marseille, din grupele competiției, la scorul de 2-1 pentru francezi, Octavian a marcat un super-gol din afara careului, dar reușita nu a fost validată dintr-un motiv incredibil.

Arbitrul central Rodríguez Santiago a fluierat finalul meciului în timp ce mingea se îndrepta către poarta lui OM. Ar fi fost golul care asigura calificarea lui Dinamo în primăvara europeană.

Reclamă
Reclamă

VEZI AICI GOLUL ANULAT

CFR Cluj, Dacia Mioveni, CS Otopeni și Tianjin Teda sunt celelalte echipe pentru care a mai evoluat Octavian Chihaia de-a lungul carierei.

După ce și-a încheiat aventura ca jucător, Octavian și-a început cariera de antrenor, iar între timp a obținut licența PRO. După experiențele ca secund la FC Voluntari și Astra Giurgiu, Chihaia a ajuns la Academia Rapidului.

Reclamă

În ultimul sezon, Octavian Chihaia a pregătit juniorii U19 ai giuleștenilor, alături de care a ajuns până în semifinalele Campionatului Național.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
1:02 10 dec.
Cristi Chivu, reacție dură după penalty-ul controversat primit de Liverpool în victoria cu Inter: „Să înțeleagă!”
0:52 10 dec.
“Un penalty scandalos, o ruşine” Cea mai dură reacţie după Inter – Liverpool 0-1, meci decis după un final încins
0:29 10 dec.
Nota primită de Cristi Chivu după ce Inter a pierdut cu Liverpool. Verdictul dat de italieni
0:23 10 dec.
„Senzațional”. Italienii au „luat foc” după penalty-ul primit de Liverpool în meciul cu Interul lui Cristi Chivu
0:10 10 dec.
VIDEOSuporterii lui Eintracht Frankfurt au făcut prăpăd pe Camp Nou! Cum s-au comportat nemții în Champions League
0:00 10 dec.
Inter – Liverpool 0-1. Eșec dramatic pentru Cristi Chivu, după ce englezii au marcat dintr-un penalty controversat
1 Dorinel Munteanu a revenit în Liga 1! „Neamțul” a semnat pe un an și jumătate 2 Universitatea Craiova, ofertă de “multe, multe milioane de euro” pentru un jucător. Rotaru a dat răspunsul pe loc 3 Gigi Becali a confirmat transferul lui Kevin Ciubotaru la FCSB. Suma plătită pentru jucătorul dorit și de Rapid 4 Scandal în fotbalul românesc. FRF investighează un meci suspect de blat cu scenariul “2 pauză / 1 final” 5 Dezastru la un club de tradiție din România! Jucătorii refuză să facă deplasarea 6 Ce a putut spune Alexandru Musi de faţă cu Gigi Becali, Mihai Stoica, Florin Tănase sau Daniel Bîrligea
Citește și