Închide meniul

Atletico Madrid a plecat de acasă de mai multe ori: ”Bernabeu”, Malmo, București

Antena Sport Publicat: 11 februarie 2021, 10:06

Comentarii
Atletico Madrid a plecat de acasă de mai multe ori: ”Bernabeu”, Malmo, București

La prima și singura vizită pe ”Arena Națională”, fanii lui Atletico au fost în delir. Din păcate, partida cu Chelsea se va disputa fără spectatori

Pe 23 februarie, când Atletico va ieși la încălzire pe ”Național Arena” din București, pentru înfruntarea cu Chelsea, din turul ”optimilor” Champions League, o va face din postura de echipă gazdă, din cauza problemelor cauzate de coronavirus. Un stadion pe care ”plăpumarii” au câștigat, în 2012, Europa League, în finala cu Athletic Bilbao, 3-0, primul trofeu din ”era” Diego ”Cholo” Simeone.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Nu va fi, însă, pentru prima oară când Atletico este plecată de acasă.

În 1958-1959, sezonul de debut al madrilenilor în Liga Campionilor Europeni, Atletico a fost gazdă pe… ”Santiago Bernabeu”, pentru că ”Metropolitano” nu avea instalație de nocturnă. Vava și Peiro au marcat pentru acel 2-1 cu ȚSKA Sofia, apoi un 3-1 cu Schalke, tot acolo

EXCLUSIV | Cum a ajuns Atletico – Chelsea să se dispute pe Arena Națională! ”Simeone și-a dorit să joace la București!”

Anul viitor, la debutul în Cupa Cupelor, Motor Jena, din RDG, a refuzat să intre în Spania, pe motive politice. Așa că partida tur din semifinale s-a disputat în Suedia, la Malmo. Apoi, din nou, ”Bernabeu”, pentru întâlnirea cu Nurnberg și, peste un sezon, duelul cu Juventus Torino, tot în fieful ”albilor”. 

Reclamă
Reclamă

Atletico a căutat destul până să dea de ”Arena Națională”, ”talismanul” lui Simeone. Portugalia, Germania, Belgia și Franța au picat, pe rând. În Italia nu s-au găsit arene disponibile. Astfel s-a ajuns la București.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine sunt vinovaţii pentru situaţia în care a ajuns FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
21:35
Zeljko Kopic, schimbare care a făcut diferența în Dinamo – Petrolul. Inspirație uriașă pentru antrenorul „câinilor”
21:30
LIVE TEXTDinamo – Petrolul 1-1. “Lupii galbeni” au egalat după o gafă monumentală a lui Epassy
21:13
VideoJurnal Antena Sport | După Alibec, FCSB vrea să mai renunţe la 3 jucători!
21:10
VideoJurnal Antena Sport | Rapidiştii aşteaptă un moment de magie de la Moruţan şi cu U Cluj
21:09
Aryna Sabalenka – Elena Rybakina LIVE TEXT (10:30), în finala de la Australian Open. Duel „de foc” pentru trofeu
21:06
OFICIAL | Doi jucători au plecat de la Rapid! Anunţul clubului patronat de Dan Şucu
1 FotoE multimilionar, dar iubita lui superbă câştigă mai mulţi bani decât el: “Ne întrecem”! Sumele uriaşe încasate 2 Transferul se face astăzi! Mutarea a fost anunţată de Gigi Becali: “Ne-am înțeles” 3 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Timo Werner va fi adversarul lui Louis Munteanu 4 Charalambous a aflat după FCSB – Fenerbahce decizia luată de Gigi Becali. A fost luat prin surprindere: “Nu am fost informat” 5 Inter şi Cristi Chivu şi-au aflat adversara din play-off-ul pentru optimile Champions League. Meci tare pentru Real Madrid 6 Gigi Becali a făcut praf doi jucători de la FCSB, după egalul cu Fenerbahce: “Cu din ăştia nu poţi”
Citește și