Închide meniul

Barcelona are meci cu Partidul Comunist. ”Partidă pe viață și pe moarte contra tovarășilor!”

Cătălin Oprișan Publicat: 9 octombrie 2020, 12:14

Comentarii
Barcelona are meci cu Partidul Comunist. ”Partidă pe viață și pe moarte contra tovarășilor!”

Barcelona are două titluri de UEFA Futsal Champions League

Care-i povestea?

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Prin 2003, Putin a propus organizarea unui turneu de fotbal între partidele politice din Rusia, pentru că urmau alegerile din Duma. Ghenadi Ziuganov, Prim-Secretar al Partidului Comunist, a dorit să încropească, din prima, o trupă puternică. Finalmente, aveau să se impună, în marea finală, la loviturile de departajare, contra celor din ”Partia Zhisni”, ”Partidul Vieții”. Lui Ziuganov i-a plăcut ideea, așa că a spus că o va continua cu o echipă de… futsal! 

Băieții au început de jos în ”Russian Higher League”, apoi, în sezonul 2010-2011, au reușit promovarea în Superligă. În primul an au ”cochetat” cu retrogradarea, terminând pe 11, dar a urmat o infuzie de capital, echipa s-a redresat și a terminat pe locul secund acum doi ani. ”Comuniștii”, cum sunt cunoscuți în Rusia, l-au transferat pe Lin, fostul barcelonez, apoi l-au luat pe Romulo, un jucător senzațional, și au prins prima finală, contra celor de la Tyumen. Apoi, în 2019-2020, titlul de campioană! 

Turneul final a fost întrerupt de pandemie, dar, la reluare, KPRF (Komunisticheskaia Partia Rossiskoi Federatasii) s-a impus fără probleme. A terminat Turul de Elită al UEFA Futsal Champions League pe primul loc în Grupa A, cu trei victorii din trei meciuri, așa că a ajuns în ”Final Four”. ”Chiar dacă vom juca fără public, va fi o partidă pe viață și pe moarte contra tovarășilor”, a sunat prima declarație a lui Sergio Lozano. Apoi, aducându-și aminte de Lin, fostul coleg, a mai dres-o. ”Rușii au câștigat Superliga la ei, noi nu am jucat nicio partidă oficială preț de șase luni înainte acestui turneu, așa că va fi greu!” 

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:08 4 dec.
Adrian Mihalcea, afectat deși a învins în premieră FCSB: „M-a dat peste cap”
0:02 4 dec.
Elias Charalambous a făcut praf arbitrajul, după 0-3 cu UTA: „Poate dacă îi rupea dinții se dădea fault”
0:00 4 dec.
“3 puncte” Gigi Becali nu s-a dezminţit înainte de derby-ul cu Dinamo! Patronul FCSB a luat o decizie radicală
23:50
Inter – Venezia 5-1. Echipa lui Chivu şi-a “zdrobit” adversara şi s-a calificat în sferturile Cupei Italiei
23:44
Căpitanul de la Arad al FCSB-ului, concluzii după eșecul dureros cu UTA: „Trebuie să punem capul în pământ”
23:38
Uluitor! Ce putea să facă jucătoarea lăsată acasă de Ovidiu Mihăilă, în timp ce România juca “finala” cu Ungaria
1 FotoAroganţa celui mai bogat român. Şi-a luat avion privat ca să aterizeze cu el în propria curte 2 Plecare importantă din staff-ul Universităţii Craiova. A semnat în prima Ligă din Porugalia 3 FCSB pregăteşte al doilea transfer al iernii. Fotbalist crescut de Arsenal, negocieri avansate cu Gigi Becali 4 De ce nu a mers Ion Țiriac la înmormântarea bunului său prieten. Ilie Năstase a fost “mandatat” să-i ţină locul 5 Gigi Becali l-a distrus după UTA – FCSB 3-0: „S-a cerut afară, a alergat mult săracu’”. Pe cine a remarcat 6 “N-am idee cum n-a câștigat Balonul de Aur”. Diego Simeone, “vrăjit” de un star al Barcelonei în derby
Citește și