Barcelona – Sevilla 3-0 | Messi, în finala Cupei Spaniei după o "remontada" istorică. Dembele a reușit o super-execuție, Pique a marcat în minutul 90+4!

Avatar photo

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 3 martie 2021, 20:55

Barcelona a învins-o cu 3-0 pe Sevilla, în returul semifinalelor Cupei Spaniei, și a obținut in extremis calificarea în ultimul act. Starurile lui Ronald Koeman pierduseră cu 0-2 pe Ramon Sanchez Pizjuan, dar au reușit o "remontada" fabuloasă.

Lionel Messi, blocat de trei jucători ai Sevillei

Profimediaimages

Catalanii au avut startul dorit pe Camp Nou şi au deschis repede scorul. Ousmane Dembele a înscris cu o super-execuţie, în vinclu.

Barcelona s-a calificat în finala Cupei Spaniei

EL GOLAZO DEL DÍA ⚽️
Dembele pone el primero para el Barcelona y le da esperanza a los blaugranas de remontar. pic.twitter.com/jH1kb1JLfJ
— Barco Deportivo (@BarcoDeportivo) March 3, 2021

Şi Lionel Messi a avut o şansă uriaşă de a marca. În minutul 32, căpitanul grupării blaugrana a fost la un pas să puncteze, dar Acuna a respins spectaculos, de pe linia porţii.

VEZI AICI INTERVENŢIA LUI ACUNA

Andaluzii puteau tăia elanul rivalilor în minutul 73, când au primit un penalty. Din păcate pentru ei, Ocampos nu a reușit să îl învingă pe Ter Stegen.

În minutul 90+2, Fernando a fost eliminat și le-a permis catalanilor să forțeze chiar și mai mult înscrierea golului izbăvitor. La ultima fază (90+4), Gerard Pique a trimis o lovitură de cap imparabilă și meciul a intrat în reprizele de prelungiri. S-a bucurat la maximum alături de coechipieri.

LAST MINUTE GOAL BY PIQUE pic.twitter.com/xxDdT75ydx
— FIFA 21 News (@FUT21News) March 3, 2021

Abia intrat, Braithwaite a înscris din apropiere, în al 5-lea minut din prima repriză de prelungiri.

braw pic.twitter.com/8IQCaYqN4p
— Diasgolos (@diasgolos) March 3, 2021

Sevilla a fost însă aproape să dea lovitura. A cerut un nou penalty, după ce mingea a lovit mâna lui Lenglet, dar nu a avut câștig de cauză. Arbitrul a revăzut faza cu ajutorul sistemului VAR și nu a penalizat intervenția francezului, spre nemulțumirea celor de pe banca Sevillei.

لمسة يد الفرنسي كليمو لينجليه و الحكم يعود للفار و لا يحتسب شي HD pic.twitter.com/LZOkIOUejv
— GOALS (@QWEA0S) March 3, 2021

Oaspeții au protestat și a "plouat" cu cartonașe galbene. Julen Lopetegui, Joan Jordan și Youssef En Nesyri au fost avertizați, iar Luuk de Jong a văzut direct "roșu".

Barcelona a reușit să reziste fără gol primit, s-a impus cu 3-2 la general și așteaptă să vadă cu cine va juca marea finală. Își va disputa meciul pentru trofeu cu câștigătoarea "dublei" Levante – Athletic Bilbao. A fost 1-1 în meciul tur.

Dan Petrescu, la AS.ro LIVE

5
oct.
22:47
Bănel Nicoliță, dezvăluire cutremurătoare! A vrut să își pună capăt zilelor după autogolul din Real Madrid – Steaua 1-0: ”Aveam toate nebuniile!”
5
oct.
22:29
Dinamo, victorie colosală în faţa lui Porto. „Dulăii”, primul succes în această ediţie de Liga Campionilor la handbal masculin
5
oct.
22:26
Mihai Stoica, reacție uluitoare după ce a testat gazonul lui Silkeborg: „Asta e carpetă de la Jysk!”
5
oct.
22:07
Mario Camora i-a ”copiat” discursul lui Dan Petrescu înainte de Slavia Praga – CFR Cluj: ”Un meci foarte greu cu cea mai bună echipă!”
5
oct.
21:42
Ciprian Tătăruşanu, titular în Chelsea – AC Milan. Portarul român, prezent pe Stamford Bridge pentru meciul serii din Liga Campionilor
5
oct.
21:30
FotoS-a dezbrăcat în tribune și a atras toate privirile, iar acum e anchetată de poliție! Ce riscă tânăra care câștigă 5.000 de euro/lună din conținut pentru adulți
5
oct.
21:13
CFR Cluj, gata să dea un nou tun financiar: ”Claudiu Petrila va pleca, e mult peste Liga 1!”
5
oct.
21:08
Daniel Pancu ştie care sunt jucătorii care fac diferenţa la Rapid: „Rămân cei mai buni”. Ce spune despre Kevin Luckassen
5
oct.
20:52
Dan Petrescu, elogiu incredibil pentru Slavia Praga: „E singura echipă din Europa care aduce 7-8 jucători în careul advers!”
5
oct.
20:27
Nicolae Dică s-a enervat după ce a fost întrebat de „ordinul” lui Gigi Becali: ”Ce să mi se comande?!”
Lionel Messi şi Neymar, după golul argentinianului din Benfica - PSG
Liga Campionilor • 5 oct., 23:23
Lionel Messi, gol de excepţie în Benfica – PSG. Starul argentinian a stabilit un record fabulos, după o combinaţie de vis cu Kylian Mbappe şi Neymar