UPDATE 19:55: Conform Kayseri Ilkhaber a semnat contractul în această seară. Va ajunge miercuri în Turcia şi va conduce joi primul antrenament.
UPDATE 19:50: Principalele cotidiane din Turcia anunţă că Dan Petrescu a semnat cu Kayserispor! Hurriyet asigură că s-au parafat deja actele.
Jurnaliştii de la Ajansspor au oferit detalii despre stadiul negocierilor dintre Petrescu şi conducătorii echipei care a fost pregătită, între 2017 şi 2018, de Marius Şumudică. Chiar actualul antrenor al lui Gaziantep l-a recomandat başkanului.
Dan Petrescu poartă discuţii pentru a o antrena pe Kayserispor
"Românul este pregătit să preia locul rămas vacant după plecarea lui Samet Aybaba. Acesta a plecat după eşecul cu Beşiktaş, iar conducătorii galben-roşiilor nu vor să piardă timp şi îşi doresc să se înţeleagă cât mai repede cu Dan Petrescu. Antrenorul român este aşteptat la Kayseri în cel mai scurt timp.
Se pare că Dan Petrescu a fost recomandat de tehnicianul lui Gaziantep, Marius Şumudică. Acesta a mai antrenat în ţări precum China şi Rusia", anunţă sursa citată.
Se pare că turcii îl ademenesc pe Petrescu cu un salariu uriaş. Sunt hotărâţi să îi ofere 500.000 de euro până la finalul sezonului, dacă va reuşi să evite retrogradarea. Un impediment în calea mutării este reprezentat de bugetul de transferuri redus pe care îl promit. Kayseri este pe ultimul loc în clasament, cu 10 puncte după 15 meciuri.
"Sunt salarii foarte bune şi cred că Dan Petrescu a demonstrat că este unul dintre cei mai buni antrenori români", a declarat Marius Şumudică pentru AS.ro.
Dan Petrescu are o ofertă de top şi din Rusia, de la CSKA Moscova. Anunţul a fost făcut de agentul tehnicianului de 53 de ani, Nicolae Pîrnău. "Bursucul" nu ar fi la prima aventură în Rusia, unde le-a mai antrenat pe Kuban Krasnodar şi Dinamo Moscova.