Marius Marin a spus care sunt marile atuuri ale naţionalei în preliminariile World Cup 2026!
Publicat: 18.03.2025, 16:50.
Marius Marin a spus, într-un interviu pentru FRF TV, care sunt marile atuuri ale naţionalei în preliminariile World Cup 2026. România debutează în preliminarii cu Bosnia, într-un meci transmis vineri, de la 21:45 pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.
Marius Marin este de părere că grupul format la echipa naţională şi relaţia dintre tricolori şi suporterii români vor influenţa mult parcursul României în aceste preliminarii. Naţionala condusă de Mircea Lucescu îşi propune să ducă România la un nou Campionat Mondial după o pauză de 28 de ani.
Marius Marin a vorbit despre atuurile naţionalei în preliminariile World Cup 2026
„(n.r: Care sunt atuurile noastre în aceste preliminarii de Mondial?) Păi, pot spune în primul rând echipa, pentru că ne-a făcut să fim uniţi, să credem în naţionala noastră şi legătura asta dintre suporteri şi noi. Tot timpul ne-au susţinut şi au fost alături de noi. Noi încercăm să îi răsplătim”, a declarat Marius Marin pentru FRF TV.
Antena 1 transmite primul meci din Drumul spre World Cup 2026: România – Bosnia, vineri, ora 21:45 – startul unei campanii de calificare în care echipa națională joacă pentru primul loc şi calificarea, după 28 de ani, la un Mondial.
„Hai România în fiecare zi!” este programul care deschide seara de vineri la Antena 1, de la ora 21:00. Fostul căpitan al României și al Barcelonei, Gică Popescu, și Dan Pavel îi vor avea invitați în studio, la stadion sau din alte locații pe Mircea Lucescu, Gheorghe Hagi, Florin Răducioiu, Mihai Bendeac și chefii Orlando Zaharia, Alexandru Sautner și Ștefan Popescu, Adrian Mutu, Gabi Tamaș și Dan Alexa live din Asia Express.
Meciul România – Bosnia va fi comentat de Andrei Rădulescu și Felix Drăghici.
Primul meci din Drumul spre World Cup 2026: România – Bosnia se vede vineri, ora 21:45, în direct la Antena 1
Imediat după joc, Gică Popescu și Dan Pavel vor prezenta declarațiile și analizele primului meci din Drumul spre World Cup, iar la 00:30 Antena difuzează primul episod din SuperMondial – interviuri acasă la marii jucători ai lumii, realizate de Florin Răducioiu. Primul invitat al seriei este fostul Head of Football la UEFA și FIFA, responsabil de implementarea VAR, câștigător Champi-ons League și semifinalist World Cup, Zvonimir Boban. „Generația mea a crescut în Iugoslavia cu Steaua lui Anghel Iordănescu.”, „Hagi a fost un mare talent al fotbalului care a jucat la echipe care nu l-au meritat. Azi era de Real Madrid.” Sau „Lucescu e uriaș, e un filozof al fotbalului modern, iar voi, românii, aveți talentul în sânge – românii sunt un popor fotbalistic, am văzut asta și la Euro 2024.” sunt doar câteva dintre declarațiile lui Zvonimir Boban, ex-Head of Football FIFA & UEFA, semifinalist World Cup.
Antena transmite meciurile României până în 2028, iar din 2026 are exclusivitate pentru 2 cicluri din jocurile naționalei.
Antena este World Cup în România cu transmisiile din 2026 și 2030 – primele turnee finale cu 48 de echipe și 104 meciuri, organizate în SUA, Canada și Mexic în 2026, și Spania, Portugalia, Maroc în 2030 (cu primele jocuri la centenarul Mondialului începând în Paraguay, Uruguay și Argentina).
Antena ne adună, România Împreună!