Când se va decerna Balonul de Aur 2025 şi cine sunt marii favoriţi la trofeu!

Publicat: 19 mai 2025, 18:53 / Actualizat: 15 iunie 2025, 9:36

Comentarii
Când se va decerna Balonul de Aur 2025 şi cine sunt marii favoriţi la trofeu!

Trofeul Balonului de Aur - Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Publicaţia franceză France Football a anunţat luni că Balonul de Aur ediţia 2025 va fi decernat în cadrul unei ceremonii care va avea loc în data de 22 septembrie.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Evenimentul, care va fi organizat de France Football în parteneriat cu UEFA, a fost programat în seara zilei de 22 septembrie şi va fi găzduit de Théâtre du Châtelet din Paris.

Balonul de Aur se va decerna pe 22 septembrie

În cadrul ceremoniei de decernare, vor fi acordate 13 premii pentru fotbal masculin şi feminin, inclusiv celebrele trofee Balonul de Aur, care va recompensa cei mai buni jucători, atât la feminin, cât şi la masculin.

Este pentru prima oară când fotbalul feminin va primi acelaşi număr de trofee precum fotbalul masculin, pe lista fetelor adăugându-se premiile pentru cel mai bun tânăr jucător, cel mai bun portar şi cel mai bun marcator interţări şi intercluburi.

Balonul de Aur 2024 a fost câştigat de mijlocaşul spaniol Rodri (Manchester City), la băieţi, şi de Aitana Bonmati, jucătoarea spaniolă care evoluează ca mijlocaş la FC Barcelona, la fete.

Reclamă
Reclamă

Cine sunt favoriţii la Balonul de Aur 2025

Potrivit goal.com, marele favorit la cucerirea Balonului de Aur este Ousmane Dembele. Francezul a avut un sezon de vis la PSG, cu care a câştigat Cupa Franţei. Dembele mai poate câştiga Cupa Franţei şi Liga Campionilor, PSG urmând să dispute finalele acestor competiţii. Ousmane Dembele a marcat 32 de goluri în acest sezon pentru PSG, în toate competiţiile.

Pe locurile 2 şi 3 în topul favoriţilor se află Lamine Yamal şi Raphinha, de la FC Barcelona. Yamal şi Raphinha au cucerit LaLiga, Cupa Regelui şi Supercupa Spaniei în acest sezon cu FC Barcelona. Contribuţia lor a fost crucială în obţinerea acestor trofee.

Al patrulea în topul favoriţilor este portarul Gianluigi Donnarumma, coleg cu Ousmane Dembele la PSG.

Reclamă

Pe locul 5 în topul favoriţilor la Balonul de Aur în acest sezon este Mohamed Salah, care a luat titlul în Premier League cu Liverpool.

 

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va trece FCSB de Auda după 2-3 în tur?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:05 28 iul.

Marius Croitoru a dat verdictul după egalul tensionat cu Rapid: „Botoşani e o forţă”

0:04 28 iul.

Criză la Federaţia italiană, după ce Andrea Pirlo n-a mai devenit selecţioner! Maldini şi Leonardo au demisionat!

0:00 28 iul.

Reacţia lui Sebastian Mailat, după ce a ratat un penalty, acesta s-a repetat şi a reuşit să-şi salveze echipa!

23:51

Daniel Pancu acuză direct arbitrajul după Botoşani – Rapid: „Împinşi de la spate!” / „Nu e penalty”

23:47

Grameni, dezamăgit după Botoșani – Rapid 1-1: „I-am băgat în joc. Puteau să ne și întoarcă”

23:27

Final cu scandal în Botoşani – Rapid! Moldovenii au primit un penalty cu VAR, Mailat a ratat, dar s-a repetat!

1 Universitatea Craiova pregătește două transferuri: „I-am ales din 1.500 de jucători” 2 Decizia luată de Al-Hamlawi înainte de Levski Sofia. Cu ofertă pe masă, atacantul surprinde fanii Craiovei 3 A semnat contractul carierei la 40 de ani! Vozinha a plâns ca un copil la prezentarea oficială 4 Decizia luată de Antonio Folha după ce jucătorii au depus memorii și CFR Cluj e în colaps financiar 5 Fotbalistul aflat de 10 ani la club refuză rezilierea contractului! Situaţie dificilă pentru echipa din Liga 1 6 S-a aflat ce bani are de primit Andrei Cordea de la CFR Cluj. A depus memoriu la FRF
Citește și