Chinezii au mai tăiat trei metri din Everest!!!

Cătălin Oprișan Publicat: 7 decembrie 2020, 19:17

Comentarii
Chinezii au mai tăiat trei metri din Everest!!!

Mai în glumă, mai în serios, la renumărare Everestul mai pierde aproape trei metri din înălțime. Ca o comparație, Moldoveanu, cel mai înalt munte de la noi, măsoară 2.544 m

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Cei din Katmandu, respectând calculele făcute de indieni, în 1955, au mers, întotdeauna, pe această altitudine, în timp ce Beijingul a susținut, în ultima perioadă, că Everestul este ceva mai ”mic”, cu doar 8.844,43 metri.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Directorul general al Departamentului de Studii Nepaleze, Prakash Joshi, a declarat că țara sa, împreună cu China, sunt gata să anunțe noua înălțime. Totul va fi făcut virtual, dar știrea va apărea, în direct, la televiziunile nepaleze. Este pentru prima în istorie când cele două țări sunt gata să pună capăt acestei controverse asupra vârfului măsurat pentru prima oară în istorie de către britanici, la 1849.

În 2005, Oficiul de Topografie și Cartografie Chinez, folosind echipament GPS și utilizând sistemul radar, a stabilit înălțimea la 8.844,43 de metri, renunțând la stratul de zăpadă de trei metri din vârf, argumentând că acesta poate varia, funcție de condițiile meteo. Nepal a precizat că va demara propria măsurătoare, în 2011, dar proiectul nu a pornit la drum până în 2017. ”Ceea ce vom anunța noi va fi înălțimea comun acceptată în întreaga lume”, au spus nepalezii.

Cucerit în 1953, pe 29 mai

Everestul a fost cucerit, prima dată, de către Sir Edmund Hillary și de șerpașul Tenzing Norgay, pe 29 mai 1953. Conform autorităților de la Beijing, este posibil ca puternicul seism din 2015, de 7,5 grade pe scara Richter, în care au murit 9.000 de persoane, 19 pe Everest, să fi „umblat” la înălțimea celui mai înalt dintre cei 14 ”optmiari” ai planetei.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine câștigă titlul de golgheter la Cupa Mondială?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:39

Gigi Becali a făcut anunțul! Cum vrea să construiască o echipă perfectă la FCSB: „Așa vom spulbera toată Europa!”

14:01

Universitatea Cluj a dat o nouă lovitură pe piața transferurilor! Jucătorul a fost prezentat oficial

13:48

Plecare importantă de la Farul! Omul de încredere al lui Gică Hagi renunță la un post important

13:32

Formula 1 Marele Premiu al Barcelonei LIVE (15:45 pe Antena 1 și AntenaPLAY). Russell pleacă din pole position

13:16

Adio! Darius Olaru pleacă de la FCSB: mâine face vizita medicală la noua echipă

12:57

Gafă uriașă a organizatorilor într-o piață din Turcia! Ce au văzut oamenii pe ecran în loc de meciul cu Australia de la Mondial

1 UPDATEInternaţionalul român dorit de Dinamo a ajuns în Turcia pentru a face vizita medicală. Când semnează contractul 2 Alexandru Băluță semnează! Lovitură uriașă pentru noua forță din fotbalul românesc 3 OFICIAL | Venit vara trecută la Dinamo, a fost pus pe liber de “câini”. Cele 4 noutăţi anunţate 4 Oficialul lui Dinamo, anunţ important înainte de noul sezon: “Va fi pentru prima dată în istoria clubului” 5 Zlatan Ibrahimovic nu s-a abținut și l-a dat afară din emisiune, când a aflat cu cine ține la Mondial: „Fiți atenți la el” 6 Record absolut în Australia – Turcia! Nestory Irankunda a intrat direct în istorie
Citește și