Valoarea pe teren ar trebui să se reflecte și în valoarea financiară, dar ”tricolorii” au avut câteva absențe notabile din acest punct de vedere în cele două jocuri.
Cine sunt fotbaliștii români care câștigă cel mai mult
Dacă urmărim lista cu primii cinci jucători români din punct de vedere al încasărilor, doar Nicușor Stanciu (locul 2) și Vlad Chiricheș (locul 5) au fost pe gazon în meciurile menționate.
Ceilalți trei au fost absenți din motive care nu au ținut neaapărat de selecționerul Mirel Rădoi. Florin Andone și Răzvan Marin nu sunt încă puși la punct cu pregătirea fizică, în timp ce Ștefan Radu este de mult ieșit din circuitul echipei naționale.
Florin Andone este numărul unu pe listă după ce a semnat contractul extrem de avantajos cu echipa britanică Brighton.
Topul salariilor anuale ale fotbaliștilor români
1. Florin Andone (Brighton) – 2,2 milioane de euro;
2. Nicușor Stanciu (Slavia Praga) – 2 milioane de euro;
3. Răzvan Marin (Cagliari) – 1,3 milioane de euro
4. Ștefan Radu (Lazio) – 1,3 milioane de euro
5. Vlad Chiricheș (Sassuolo) – 1 milion de euro
- Niciunul dintre cei cinci fotbaliști nu joacă în Liga 1
- Doar doi au fost în lotul naționalei lui Rădoi
- Argentina - Austria e luni, de la ora 20:00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- Franța - Iraq e luni spre marți noapte, de la ora 00:00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- Denis Drăguş, liber spre FCSB. Anunţul din Turcia care îi dă speranţe lui Gigi Becali
- Rayo i-a găsit înlocuitor lui Andrei Raţiu, care e dorit de Liverpool! Ce jucător de la Mondial vrea să transfere
- Primul transfer a ajuns la antrenamente. FCSB s-a reunit
- Ce reprezintă gestul făcut de Lamine Yamal după ce a marcat primul lui gol la Cupa Mondială!
- „Am făcut două meciuri mari! Vrem calificarea!” Neînvinsă cu Spania și Uruguay, Capul Verde nu vrea să se oprească aici































