Jurnaliştii de la Marca au anunţat că Real Madrid a scăpat de griji. În condiţiile date, galacticii pot juca "dubla" cu Chelsea, din semifinalele Champions League.
UEFA nu le-a sancţionat pe echipele care au înfiinţat Super Liga Europei
Membrii Comitetului Executiv au avut o şedinţă de urgenţă vineri. Pentru a pune capăt scandalului care a cutremurat fotbalul mondial, aceştia au decis să nu aplice nicio sancţiune.
UEFA no expulsa al Real Madrid de la Champions: jugará ante el Chelsea https://t.co/D2LGWoCByt
— MARCA (@marca) April 23, 2021
Real Madrid şi Juventus au riscat să aibă mari probleme ca urmare a rolului pe care l-au avut în înfiinţarea Super Ligii Europei. Granzii din La Liga şi Serie A puteau fi daţi drept exemplu şi pedepsiţi drastic.
Cele două echipe riscau să fie excluse, sezonul viitor, din competiţiile europene. Ar fi fost cea mai agresivă decizie luată vreodată de membrii Comitetului Executiv al UEFA.
Preşedintele lui Real Madrid şi al Super Ligii Europei a părut a simţi pericolul. A stârnit deja un val de acuzaţii către preşedintele UEFA, Aleksander Ceferin.
"FIFA a creat un spectacol mare. Parcă am fi dat drumul unei bombe atomice. Poate că nu am explicat-o bine, dar nici ei nu ne-au dat posibilitatea să o explicăm. Unii oameni pur şi simplu nu doreau asta.
Nu am văzut niciodată o astfel de agresiune din partea preşedintelui UEFA şi a unora dintre autorităţile fotbalistice naţionale. Sunt în fotbal de 20 de ani şi nu am văzut niciodată ameninţări de acest gen. A fost ca şi cum am fi ucis pe cineva, ca şi cum am fi ucis fotbalul. Dar am încercat să muncim ca să salvăm fotbalul", a declarat preşedintele Realului.
Cele 12 cluburi fondatoare au fost AC Milan, Arsenal Londra, Atletico Madrid, Chelsea, FC Barcelona, Interazionale Milano, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid şi Tottenham.
- Super Liga Europei a fost suspendată
- Decizia luată în Comitetul Executiv al UEFA
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Zeljko Kopic și-a făcut toate poftele de Crăciun. Care e marea „slăbiciune”: „Abia le aștept”
- „Regreți că ai revenit la FCSB?” Răspunsul categoric dat de Denis Alibec. Atacantul, aproape de plecarea de la echipă
- „Să-i pună nea Mircea la punct”. Miodrag Belodedici, încredere deplină în selecționer înaintea barajului cu Turcia
- Cristi Chivu se luptă cu Barcelona și Real Madrid pentru primul transfer al iernii la Inter. Jucătorul dorit
- Ionuț Nedelcearu vrea să revină la națională pentru barajul cu Turcia: „Pentru asta muncesc în fiecare zi”































